VIDEO | Spectacol în zăpadă la Europenele de Winter Triathlon! S-au decis câştigătorii probelor individuale

Alte sporturi

Ruşii au dominat atât proba masculină cât şi pe cea feminină, desfăşurate sâmbătă la competiţia de la Cheile Grădiştei. Winter Triathlonul este un mix de alergare, ciclism şi schi fond desfăşurate pe zăpadă.

La masculin, învingător a fost Dmitriy Bregeda (1h 01' 55'') urmat de italianul Giuseppe Lamastra (1h 02' 38'')  şi de un alt rus, Pavel Yakimov (1h 03' 02''). Primul român care a trecut linia de sosire a fost Viorel Palici (1h 04' 30'') care a terminat al cincilea concursul.

La feminin, podiumul a fost in integralitate ocupat de reprezentante ale Rusiei. Medalia de aur a fost obţnută de Daria Rogozina (1h10' 14''), argintul i-a revenit de Yuliei Sorikova (1h 12' 04'') iar bronzul a fost câştigat de Svetlana Sokolova (1h 12' 21''). Prima reprezentantă a României care a trecut linia de sosire a fost Edith Vakaria (1h 18' 35'').

Afla mai multe despre: winter triathloncheile grădişteicemasculinfeminin