VIDEO | Spectacol total în Liverpool - Arsenal. Cu Firmino în zi mare, Liverpool face încă un pas spre titlu galerie foto

Premier League

Roberto Firmino a marcat un hat-trick în poarta lui Arsenal, iar Liverpool a întors meciul cu Arsenal, distanţându-se la 9 puncte de Tottenham, ocupanta locului secund în Premier League. City joacă duminică în direct la Telekom Sport şi resimte acum o uriaşă presiune.

Într-un start de meci neaşteptat, Arsenal a deschis scorul pe Anfield după numai 11 minute. Ainsley Maitland - Niles a marcat contrar cursului jocului finalizând o acţiune de contra-atac excelent gândită de Alex Iwobi. A fost singurul moment în care Arsenal Londra a contat în acest derby.

Doar câteva secunde mai tarziu, cormoranii au pus mingea la centrul terenului şi au restabilit egalitatea prin Roberto Firmino. Acelaşi Firmino a marcat două minute mai târziu pentru 2-1, iar Mo Salah l-a servit pe Mane pentru al treilea gol al gazdelor după 30 de minute din meci.

Până la pauză, gazdele aveau să mai puncteze o dată prin Mo Salah din lovitură de la unsprezece metri. Al cincilea gol al lui Liverpool s-a marcat în a doua repriză, tot din lovitură de la unsprezece metri. A fost rândul lui Firmino din nou să înscrie, de această dată de la punctul cu var. Hat-trick şi Bobby devine doar al treilea brazilian care marchează ”o triplă” în Premier League, după Robinho şi Afonso Alves.

Echipa lui Klopp este neînvinsă acum de 20 de meciuri şi peste 5 zile o vizitează pe Manchester City. Arsenal, rămâne pe locul 5, după ce a strâns doar o victorie în ultimele 5 meciuri din Premier League.

Liverpool - Arsenal 5-1 (Firmino 14, 15, 65, Mane 33, Salah 45-pen. / Niles 13)

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Robertson - Wijnaldum, Fabinho - Shaqiri, Mane, Salah - Firmino

Arsenal: Leno - Lichtsteiner, Sokratis, Mustafi, Kolasinac - Xhaka, Torreira, Ramsey, Maitland - Niles, Iwobi,  Aubameyang

Final de meci. Liverpool o surclasează pe Arsenal la toate capitolele. Victorie categorică pentru elevii lui Jurgen Klopp

Roberto Firmino devine al treilea brazilian care marchează un hattrick în Premier League după Robinho şi Afonso Alves

Min 65: Goooooool Liverpool! Din nou penalty pentru trupa lui Klopp. Firmino este cel însărcinat să bată şi face 5-1. Arsenal e groggy. ”Tunarii” primesc 5 goluri într-un meci de Premier League pentru a şasea oară în istoria sa. De două ori s-a întâmplat pe Anfield, contra lui Liverpool

Min 60: Liverpool a tras de 5 ori pe poartă în acest meci şi a dat 4 goluri. 363 de pase au schimbat cormoranii în prima oră de joc. Oaspeţii au 265 de pase până în acest minut al meciului.

Min 53: Ocazie imensă pentru Arsenal! Aubameyang nu poate marca din 3 metri, cu poarta goală în faţă

A început şi repriza secundă

Min 45: Goool Liverpoool!!! Penalty pentru cormorani pe care Salah îl transformă în gol. Repriză senzaţională pe Anfield!

Min 33: Gooooool Liverpool!! Gazdele marchează pentru 3-1 prin Mane după o pasă a lui Salah

Min 15: Goooool Liverpool!!! Firmino nu poate fi oprit, pătrunde şi punctează pentru 2-1.15 minute de fotbal nebun marca Premier League

Min 14: Goooool Liverpool!! Mingea e deviată, ajunge la Roberto Firmino care rămâne cu poarta goală. Reuşita sa e totuşi una spectaculoasă. Brazilianul finalizează prin no-look pass

Min 13: Goooool Arsenal! După 10 minute în care Liverpool a dominat copios, cu o posesie de 79%, Maitland-Niles deschide scorul după o centrare perfectă a lui Alex Iwobi pentru tunari

Min 1: A început meciul

Afla mai multe despre: liverpoolarsenaltelekom sportpremier league