VIDEO Spectacol total în Six Nations, la Telekom Sport: Scoţia şi Ţara Galilor au oferit partida zilei

Rugby

Ţara Galilor a bifat a doua victorie în Six Nations după un meci extrem de spectaculos contra Scoţiei.

Cel mai spectaculos meci din acest sezon de Six Nations le-a adus faţă în faţă pe Scoţia şi pe Ţara Galilor. Ciulinii au făcut o primă repriză excelentă şi au condus la un moment dat cu 17-3. Galezii au punctat şi ei chiar înainte de pauză prin Zamitt. Oaspeţii au început excelent repriza a doua. Williams a dat eseu şi imediat scoţienii au rămas în 10, după eliminarea lui Fagerson (53). Imediat, Jones a culcat mingea în terenul de ţintă al gazdelor şi Ţara Galilor era pentru prima dată în avantaj. Scoţienii nu au cedat. Hogg a mai reuşit un eseu, transformat şi s-a făcut 24-20. Zammit a avut ultimul cuvânt, iar galezii au două victorii în primele două meciuri ale turneului.

Italia a marcat pentru a patra oraă în istorie două eseuri pe Twickenham, dar, ca şi la precedentee partide, nu i-a folosit la nimic.  Anglia a replicat repede şi în forţă. Campionii en titre au culcat balonul în terenul de ţintă al oaspeţilor de trei ori până la pauză (13, 25, 40), stabilind scorul la 20-8. Fără să forţeze, englezii au mai înscris de trei ori şi în partea secundă (49, 60, 67) şi au obţinut prima victorie în acest sezon de Six Nations.

Afla mai multe despre: six nations