VIDEO | Spectacol total între Werder şi Schalke. S-au marcat 6 goluri şi partida a fost în suspans până la sfârşit

Bundesliga

Werder Bremen a revenit de la 0-1 şi a câştigat meciul din etapa cu numărul 25 din Bundesliga, 4-2 contra lui Schalke 04.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 26 prin Embolo, care a scăpat singur şi l-a executat cu sânge rece pe portarul Pavlenka. Werder a reuşit să revină înainte de pauză prin Rashica, pentru ca la 5 minute de la reluare, Kruse să transforme o lovitură de la 11 metri şi să-şi aducă formaţia în avantaj.

În minutul 73, acelaşi Rahica a marcat golul de 3-1, doar că finalul a fost unul incandescent, mai ales după ce Embolo a reuşit ”dubla” şi a readus-o în meci pe Schalke. În minutele de prelungire ale meciului, Harnik a închis însă tabela la 4-2 pentru Werder.

Băieţii lui Tedesco au pierdut însă la final, ceea ce nu mai reprezintă o surpriză. În Bundesliga, Schalke are un singur punct adunat în ultimele 5 meciuri jucate în campionatul german şi cu 23 de puncte a coborât pe locul 14. Werder Bremen e pe locul 8 în clasament cu 36 de puncte.

Bremen: Pavleka - Gebre Selassie, Veljikovic, Moisander, Augustinsson - Bargfrede, Eggstein, Klaasen - Rashica, Kruse, Eggstein

Schalke: Nubel - Caligiuri, Bruma, Nastastic, Oczipka - Stambouli, McKennie - Skrzybski, Bentaleb, Matondo - Brugstaller

Min 94: Werder închide meciul şi marchează golul al patrulea. A fost reuşita lui Harnik

Min 86: Gol pentru Schalke! Oaspeţii speră la o remiză după golul de 3-2 marcat de acelaşi Embolo

Min 74: Werder Bremen se desprinde! Acelaşi Rashica marchează, de această dată după pasa lui Eggstein

Min 52: Penalty pentru Werder Bremen. Centralul Petersen rămâne la decizia iniţială de a dicta penalty şi după ce a consultat VAR-ul. Kruse transformă fără probleme şi Werder Bremen trece la conducerea jocului

Min 30: Avantajul oaspeţilor a durat puţin. La patru minute de la golul lui Embolo, gazdele au restabilit egalitatea prin Rashica

Min 26: Schalke 04 deschide scorul! Embolo marchează pentru echipa lui Tedesco, după ce primeşte o pasă bună, pătrunde şi finalizează elegant

Schalke a început anul 2019 cu o victorie, 3-1, cu Wolfsburg, dar de atunci nu a mai reuşit să câştige niciun meci, iar în ultimele cinci partide din campionat are nu mai puţin de patru înfrângeri şi un rezultat de egalitate. Echipa se află pe locul 14, cu 23 de puncte, la doar patru de primul loc retrogradabil, ocupat de Stuttgart.

Nici Werder nu o duce foarte bine, a înregistrat trei egaluri în ultimele trei etape, toate cu acelaşi scor: 1-1.

Afla mai multe despre: werder bremenschalkebundesliga