VIDEO | Sporting Lisabona - Dinamo 25-26. Victorie uriaşă pentru "dulăi" în Liga Campionilor

Handbal

Campioana en-titre a României la handbal masculin a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 26-25 (13-9), în manşa tur a barajului pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Principalii marcatori ai partidei au fost Ghionea 8 goluri, pentru Sporting, respectiv Kuduz 7 reuşite, pentru Dinamo.

Extrema stângă de la Sporting, Valentin Ghionea, a evoluat în carieră şi la Dinamo Bucureşti.

Manşa retur va avea loc în 1 martie, pe terenul  dinamoviştilor, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

În cealaltă dispută din baraj se luptă Orlen Wisla Plock (Polonia) şi Bidason Irun (Spania), 32-25 în meciul tur.

Dinamo Bucureşti a încheiat lider al grupei D, cu 17 puncte şi fără înfrângere, fiind urmată în clasament de Orlen Wisla Plock, cu 11. În grupa C, lider a fost Bidasoa Irun (15 puncte), urmată de Sporting (14).

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti a cedat ambele manşe din baraj cu Sporting, la doar un gol diferenţă (31-32 şi 26-27), ratând faza optimilor de finală în Liga Campionilor.

Sporting Lisabona - Dinamo Bucureşti 25-26

Min 52. Sporting se apropie la un singur gol. Vali Ghionea marchează din propria jumătate cu poarta goală

Min 47. Dinamo rămâne din nou în inferioritate. Moussavi este eliminat de această dată

Min 39. Dinamo mai are un singur gol avans.Sporting a apăsat mai bine pe acceleraţie în această a doua repriză. Cel puţin până în acest moment, portughezii sunt la conducerea jocului. Au rămas însă în inferioritate numerică şi Dinamo se poate detaşa din nou

Min 34. Primul gol al ”câinilor”. Se reface diferenţa de trei goluri

Min 33: Gol din nou pentru Sporting. Portughezii au început mai bine repriza a doua. Dinamo este în inferioritate

Min 31: Primul gol al reprizei secunde este marcat de gazde

Pauză: Mai jos, ai rezumatul primei reprize şi toate golurile marcate în prima parte a meciului

Min 28. Cea mai mare diferenţă de scor. Dinamo se distanţează într-o repriză perfectă. Trei goluri avans pentru ”câini”

Min 19. Saied este fenomenal! Două parade excepţionale, apoi încă una. Portarul ”câinilor”, REMARCABIL! Are până acum 6 intervenţii salvatoare

Min 17. Dinamo se apără sus. Asoltanei dă gol din 7 metri, după ce Sporting pusese avans de două goluri. Ghionea, românul echipei gazdă face un meci foarte bun. Momentan, scorul este 7-7.

Min 15. După primul sfert de oră al meciului, gazdele au avantajul unui singur gol. Dinamo se ţine destul de bine, defensiva face faţă cu brio jocului portughezilor

Min 9. Valentin Ghionea marchează pentru gazde.

Min 7. Este 2-2. Gazdele restabilesc egalitatea

Min 5. Dinamo reuşeşte să marcheze de două ori. Nu e deloc rău debutul echipei noastre

Min 3. Sporting Lisabona marchează prima

Dinamo Bucureşti este la doi paşi de calificarea în primele 14 formaţii masculine de handbal de Europa. "Câinii" sunt nevoiţi să treacă, în dublă manşă de o mai veche cunoştinţă, portughezii de la Sporting Lisabona, care i-a eliminat din aceeaşi fază a competiţiei sezonul trecut, cu scorul la general de 47-49, după o dublă victorie la limită a lusitanilor, 31-32 la Lisabona şi 26-27 la Bucureşti.

• LIVE VIDEO | Liga Campionilor: Sporting Lisabona - Dinamo Bucureşti, sâmbătă, ora 20:30, pe Telekom Sport 4

Dacă vor trece de Sporting, Dinamo va bifa cea mai bună performanţă a unei echipe de handbal din România, în Liga Campionilor, din istorie. Partidele din acest sezon al Ligii Campionilor a demonstrat că Sporting este vulnerabilă în deplasare. Portughezii au pierdut pe terenul suedezilor de la IK Savehof şi al estonienilor de la Cocks.

Returul este programat pe 1 martie, în sala din "Ştefan cel Mare".