VIDEO | Sprintul spre titlu continuă! Bayer a trecut cu emoţii de Gladbach. Borussia Dortmund şi-a câştigat meciul de la Dusseldorf

VIDEO | Sprintul spre titlu continuă! Bayer a trecut cu emoţii de Gladbach.  Borussia Dortmund şi-a câştigat meciul de la Dusseldorf

Bayern şi Borussia Dortmund continuă lupta pentru titlu în Bundesliga. Bavarezii au mai făcut un pas decisiv în această etapă, în direct la Telekom Sport.

Cu o victorie în etapa viitoare contra lui Werder, Bayern va fi matematic campioană în Bundesliga pentru al optulea sezon consecutiv. În lipsa lui Lewandowski, suspendat ,Zirkzee a marcat din nou. Puştiul de 19 ani a deschis scorul cu Gladbach şi a înscris pentru a patra oară în tricoul bavarezilor. Oaspeţii au revenit după numai zece minute, în urma autogolului lui Pavard. Francezul s-a revanşat în minutul 87, când a pasat decisiv la golul lui Goretzka. Bayern - Gladbach s-a încheiat 2 la 1.

Haaland a salvat-o pe Dortmund în deplasarea de la Dusseldorf. Norvegianul introdus pe teren cu o jumătate de oră înainte de final a marcat unicul gol al meciului, chiar la ultima fază. A fost a 11-a reuşită a lui Haaland, în 12 meciuri disputate în Bundesliga.

Hertha a început excelent partida cu Frankfurt, şi-a creat câteva ocazii, apoi Piatek a deschis balul cu al patrulea său gol în tricoul berlinezilor. În prelungirile primei reprize, tot planul pus la punct de Bruno Labbadia a fost dat peste cap. Boyata a faultat din postură de ultim apărător şi a fost eliminat. Eintracht nu le-a dat şanse berlinezilor în actul secund. Dost a restabilit egalitatea, la şase minute după pauză. Kamada a driblat apoi tot ce i-a stat în cale şi i-a pasat lui Andre Silva, care a finalizat cu o execuţie senzaţională. Oaspeţii au atacat la fel de insistent, chiar dacă au preluat conducerea. Torpila lui Ndicka l-a învins  pe Jarstein, iar cu două minute înainte de final, Andre Silva a reuşit dubla şi a stabilit scorul final Hertha - Frankfurt 1 la 4.

Wolfsburg a marcat patru goluri cu Freiburg, însă doar două dintre ele au fost validate şi a obţinut un singur punct. Gazdele au condus cu 2 la 0 încă din minutul 27. Weghorst a semnat la ambele reuşite şi a ajuns la cota 14 în acest sezon. Freiburg nu a cedat, iar înaintea pauzei a redus din diferenţă, prin Holer. După doar 15 secunde scurse din actul secund, Sallai a făcut 2 la 2, iar ambele formaţii au câştigat câte un punct.

Union a obţinut o victorie vitală pentru salvarea de la retrogradare, pe terenul lui Koln. Friedrich a stabilit scorul pauzei. Gentner a dublat avantajul berlinezilor în actul secund. Koln a marcat şi ea în prelungiri, dar a fost prea târziu pentru a mai obţine ceva. Golul lui Cordoba a mai contat doar pentru statistică.

LIVE VIDEO | Bayern Munchen - Borussia Moenchengladbach 2-1 (Zirkzee 26, Goretzka 86 / Pavard 37)

• Bayern: Neuer - Pavard, Boateng, Alaba, Hernandez - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Cuisance, Perisic - Zirkzee
  • Gladbach: Sommer - Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini - Kramer, Hofmann, Neuhaus - Herrmann, Stindl, Thuram

Min 86. Gooool Bayern! Goretzka înscrie pentru 2-1

Min 37. Gol pentru oaspeţi. Pavard marchează în propria poartă

Min 26. Tânărul Zirkzee marchează primul gol al serii.

Min 1. A început meciul de la Munchen

Rezultate finale azi:

• Paderborn - Bremen 1-5 (Sabiri 66 / Klaasen 20, 39, Osako 34, Eggstein 60, Fullkrug 92)
  • Wolfsburg - Freiburg 2-2 (Weghorst 15, 26 / Holer 43, Sallai 46)
  • Koln - Union Berlin 1-2 (Cordoba 90 / Friedrich 39, Gentner 67)

VIDEO | Fortuna Dusseldorf - Borussia Dortmund 0-1 (Haaland 90)

Min 90. Goool Haaland! Borussia dă lovitura pe final prin norvegianul Erling Haaland care marchează cu o lovitură precisă de cap

VIDEO | Hertha Berlin - Eintracht Frankfurt 1-4 (Piatek 24 / B.Dost 51, An.Silva 62, 86 Ndika 68)

Min 86. Gol din nou pentru Eintracht, gol din nou pentru Andre Silva!

Min 68. Gol Frankfurt! Ndika punctează pentru 3-1

Min 62. Oaspeţii trec în avantaj! Marchează Andre Silva

Min 51. Gol Frankfurt! Marchează Bas Dost pentru formaţia oaspete

Min 24. Gol Hertha! A marcat Piatek!

Atât Fortuna Dusseldorf, cât şi Borussia Dortmund sunt angrenate în atingerea obiectivelor, în acest final de Bundesliga. Gazdele sunt pe locul 16, cu 28 de puncte, loc ce asigură barajul pentru menţinerea pe prima scenă şi sunt "condamnate" să obţină cât mai multe puncte în aceste ultime patru runde.

Oaspeţii de la Dortmund, chiar dacă sunt foarte aproape de a pierde titlul, şi-au propus menţinerea locului secund în clasament, la final de an. RB Leipzig stă la pândă pentru a-i sufla titlul de vicecampioană.

Vor lipsi:

Dusseldorf: Zack Steffen,Oliver Fink (accidentaţi), Adam Bodzek (suspendat)
Borussia Dortmun: Dan-Axel Zagadou, Mahmoud Dahoud (accidentanţi), Nico Schulz, Marco Reus, Erling Haaland (incerţi)

Echipele probabile:

Dusseldorf: Kastenmeier - Hoffman, Ayhan, Gebelmann - Suttner, Thommy, Berisha, Stoger, Zimmergman - Karaman, Hennings.

Dortmund: Burki - Akanji, Hummels, Piszczek - Hakimi, Witsel, Can, Guerreiro - Brandt, Sancho - Hazard.

• LIVE VIDEO | Hertha Berlin - Eintracht Frankfurt 0-0

Hertha Berlin este pe locul 9, cu 38 de puncte, la cinci în spate de locul 7, ocupat de Hoffenheim, care asigură prezenţa în Europa League, în sezonul viitor. De cealaltă parte, Frankfurt  pare o formaţie preocupată mai mult să scape matematic de grijile retrogradării.

Vor lipsi:

Hertha: Thomas Kraft, Santiago Ascacibar, Javairo Dilorosun, Mathew Leckie, Luca Netz, Salomon Kalou (accidentaţi), Matheus Cunha, Marius Wolf, Marvin Plattenhardt (incerţi)
Frankfurt: Sebastian Rode (suspendat), Goncalo Paciencia, Gelson Fernandes.

Hertha: Jarstein - Pekarik, Torunarigha, Boyata, Mittelstadt - Skjelbred, Lukebakio, Grujic, Dariida, Cunha - Ibisevic.

Frankfurt: Trapp - Abraham, Hinteregger, Hasebe - Chandler, Kohr, Sow, Kostic - Kamada - Dost, Silva.

• LIVE VIDEO | Bayern Munchen - Borussia Moenchengladbach, de la 19:30, în direct pe Telekom Sport 1

Dacă Borussia Dortmund nu câştigă pe terenul celor de la Fortuna Dusseldorf, iar Bayern Munchen câştigă cu Gladbach, Bayern se încoronează pentru a opta oară consecutiv campioană a Germaniei. De partea cealaltă, Gladbach luptă pentru a-şi păstra locul de Liga Campionilor, râvnit de Bayer Leverkusen.

Vor lipsi:

Bayern: Phillipe Coutinho, Niklas Sule, Corentin Tolisso, Thiago (accidentaţi), Thomas Muller, Robert Lewandowski (suspendaţi), Serge Gnabry, Michael Cuisance (incerţi)

Glabach: Denis Zakaria, Fabian Johnson, Tobias Strobl (accidentaţi), Alassane Plea (suspendat), Breel Embolo, Raffael (incerţi),

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Boateng, Alaba, Davies - Kimmich, Goretzka - Perisic, Gnabry, Coman - Zirkzee.

Glabach: Sommer - Elvedi, Ginter, Jantschke - Bensebaini, Kramer, Neuhaus, Lainer - Hofmann, Stindl - Thuram.

• LIVE VIDEO | Koln - Union Berlin, de la ora 16:30