VIDEO Surpriză URIAŞĂ la CE de handbal masculin, în direct la Telekom Sport. Franţa lui Karabatic a fost învinsă!

Handbal

A doua zi a Campionatului European de handbal masculin a adus şi prima mare surpriză.

Tripla campioană europeană Franţa a cedat incredibil în faţa Portugaliei, în primul meci al Grupei D.

Echipa antrenată de Didier Dinart a condus până spre finalul primei reprize, când portughezii au întors pe tabelă şi au intrat cu avantaj la pauză, 12 la 11.

Francezii nu s-au regăsit nici în partea secundă. Au avut doar un gol diferenţă pe tabelă şi au fost conduşi aporape în permanenţă. Echipa fostului antrenor al handbaliştilor de la CSM, Paulo Pereira, s-a impus cu 28 la 25.

În Grupa F, Slovenia a învins-o cu 26 la 23 pe Polonia, după un meci pe care l-a condus aproape în permanenţă pe tabelă. Polonezii au fost în avantaj doar la golul de 1-0. Au dat însă golgheterul meciului, Moryto, cu 8 reuşite. În Grupa B, Cehia şi Austria au oferit un meci echilibrat, în care niciuna dintre echipe nu a condus la mai mult de 4 goluri. Austriecii s-au impus până la urmă cu 32 la 29.  Nikola Bilyk a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 12 reuşite pentru Austria.

Vicecampioana mondială, Norvegia a făcut spectacol cu Bosnia la CE de handbal masculin. Sagosen a fost în zi mare

În faţa propriilor suporteri, vedeta Sander Sagosen a încheiat meciul cu 12 goluri marcate.

Vicecampioana din 2018, Suedia,  şi-a respectat statutul de favorită şi a câştigat fără probleme în faţa Elveţiei, scor 34 la 21.Suedia este naţionala cu cele mai multe campionate europene în palmares, patru.

În celălalt meci din grupă, Macedonia de Nord a învins-o pe Ucraina, scor 26 la 25.

Afla mai multe despre: karabaticce handbal