VIDEO | Taifunul maghiar a lovit în repriza secundă! Gyor – Râmnicu Vâlcea 38-31. Vezi aici cele mai importante momente ale jocului

Handbal

În direct la Telekom Sport. Vâlcea a făcut cea mai bună repriză a sa din Liga Campionilor. A condus-o pe Gyor, dar super starurile maghiarilor au revenit dupa pauză şi au zdrobit efectiv echipa lui Florentin Pera, ajungând să conducă şi la zece goluri distantă

Râmnicu Vâlcea a suferit o nouă înfrângere în Liga Campionilor. Echipa lui Pera a rezistat doar o repriză pe terenul lui Gyor, într-un meci jucat cu spectatori.

Vâlcencele au controlat prima parte şi au avut şi 4 goluri avantaj.  Ultima campioană a Europei n-a condus niciodată în primele 30 de minute. Echipa lui Pera a intrat la vestiare cu 17 la 15.

În repriza a doua vâlcencele au fost de nerecunoscut, iar unguroaicele şi-au arătat valoarea individuală. S-au dus chiar şi la 10 goluri distanţă. Scorul final a fost 38 la 31 în favoarea lui Gyor, care are 8 puncte după 5 meciuri şi a ajuns la 42 de partide consecutive fără înfrângere în Liga Campionilor.

Vâlcea este pe ultimul loc în Grupa B, fără niciun punct, dar are un meci mai puţin disputat, după ce şi-a amânat duelul cu Podravka Vegeta. Echipa lui Pera va juca următoarea partidă sâmbăta viitoare, acasă, cu Borussia Dortmund.

LIVE Gyor - Vâlcea 38-31

55' Mette Hansen marchează şi ea. Pera cere time out

54' Nze Minko marchează al 35-lea gol al gazdelor. Repriză excepţională pentru formaţia maghiară

45' Gyor marchează din 7 metri. Evident, Gorbicz este cea care transformă. Al patrulea gol din patru aruncări pentru legendara sportivă maghiară.

40' Fabuloasă repriza pentru Gyor. Multe greşeli pe atacul poziţional al echipei noastre, iar super starurile lui Gyor profită la maxim. Conduc acum cu 27-20

38' Gazdele au patru goluri avans. Publicul entuziast al lui Gyor salută revenirea formatiei maghiare

Time out solicitat de Florentin Pera. Firesc, cumva.

35' Gazdele încep perfect partea secundă. Au un alt tonus, un alt ritm, şi chiar şi mai mult noroc. Avans de două goluri pentru Gyor, moment în care Lopez marcheaza pentru Vâlcea

33' Start în repriza secundă. Gorbicz marchează, scorul este egal: 18-18

Iată rezumatul primei părţi cu momentele cele mai interesante ale jocului

28' Final terifiant de repriză. Cea mai bună repriză a oltencelor în Liga Campionilor în acest sezon, indiscutabil. Gazdele sunt la două goluri în spate, dar au aruncare de la 7 metri pe care Anita Gorbicz o transformă precis

25' Eroare pentru Vâlcea. De la patru goluri avans, Vâlcea mai are unul singur. Atacul aparţine gazdelor, iar fanii maghiari îşi încurajează echipa. Trupa lui Pera are noroc: Gyor trimite în bară, iar Elgaoui marchează: 13-15

24' Joc foarte bun pentru echipa din Vâlcea. Mireya Gonzalez marcheaza din nou, dar Luckas oferă replica

22' Gol marcat de vicecampioana mondială Mireya Gonzalez. Vâlcea reface avantajul de două goluri

21' Gazdele se apropie la un singur gol, iar Florentin Pera solicită time out

20' Trei goluri avans pentru Vâlcea. Gyor începe să crească în ritm. Cristina Liscevic arunca peste poartă, iar formaţia gazdă marchează. Al doilea gol la rând şi scorul este 10-12

17' Minute bune pentru formaţia vâlceană. După o nouă ratare a gazdelor, Vâlcea marchează şi se desprinde la 10-7

14' - Marchează Lopez! Vâlcea conduce cu 8-7, iar Batinovic intervine din nou.

12' - Egalitate la şapte. Gazdele marchează pe un contraatac

9' - Echipa gazdă se apropie la un gol. Anita Gorbicz ratează din poziţie favorabilă. O nouă paradă fantastică a Martei Batinovic

5' - Gol Liscevic! După o intervenţie a lui Batinovic, Vâlcea marchează şi are două goluri avans

2' - Vâlcea începe bine şi conduce cu 2-1 după primele faze ale meciului. Oftedaal aruncă pe lângă poartă, iar Vâlcea are posibilitatea desprinderii

1' Ne pregătim de startul meciului de pe Telekom Sport 1. Comentează, Cosmin Băleanu

Cele mai importante faze ale meciului din grupele Ligii Campionilor vor fi redate în regim live video pe site-ul www.telekomsport.ro.

LIVE VIDEO | Gyor – Râmnicu Vâlcea este transmis sâmbătă, de la ora 19:00, în direct pe Telekom Sport 1. Oltencele caută prima victorie în Liga Campionilor

Jucătoarele lui Florentin Pera vor avea o misiune extrem de dificilă în Ungaria. Fetele de la Râmnicu Vâlcea vor încerca să obţină prima victorie în grupele Ligii Campionilor în faţa unei adversare foarte puternice. Gyor este a treia cea mai titrată echipă din istoria competiţiei, cu cinci trofee adjudecate, dintre care ultimele trei au fost cucerite în precedentele ediţii: 2017, 2018 şi 2019. Liga Campionilor din 2020 a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus (dacă nu s-ar fi întâmplat acest lucru, Gyor s-ar fi duelat anul trecut în sferturi cu CSM Bucureşti).

În plus, maghiarele nu îşi permit să facă niciun pas greşit pe teren propriu în faţa româncelor. În timp ce Râmnicu Vâlcea are zero puncte după trei meciuri disputate şi un golaveraj de 62-88, Gyor trage pentru câştigarea grupei şi are parte până acum de o competiţie strânsă în acest sens. După patru runde disputate, pe primul loc se află TSKA Moscova cu şapte puncte (trei victorii şi un egal, 111-97), pe doi e Gyor cu şase puncte (două victorii şi două egaluri, 127-105), urmată de Brest Bretange, tot cu şase puncte (acelaşi rezultate, dar diferă golaverajul: 116-97), şi de Odense (şase puncte, trei victorii şi o înfrângere, 117-101).

De asemenea, tot pe Telekom Sport 1 va fi transmis meciul dintre CSM Bucureşti şi Ferencvaros, duminică, de la ora 17:00, din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Afla mai multe despre: gyorramnicu valceatelekom sport 1liga campionilor