VIDEO | U Cluj - Poli Iaşi 0-2. Furtuna de duminică a purtat noroc moldovenilor

Poli Iaşi a reuşit o victore importantă, luni, scor 2-0, pe terenul celor de la Universitatea Cluj, într-un duel din etapa a 8-a. Partida a început duminică, însă, din cauza furtunii, a fost întreruptă în minutul 54 şi reluată luni, din acelaşi punct.

VIDEO | U Cluj - Poli Iaşi 0-2 (Roman 56, 90+3)

Min. 90+5: Final de partidă!

Min. 90+3: GOOOOLLL Poli Iaşi! Roman pătrunde nestingherit în flancul drept şi şutează perfect, cu interorul, la colţul lung.

Min. 56: GOOOLL Poli Iaşi! Roman deschide scorul pentru moldoveni, după ce a speculat o greşeală a defensivei clujene.

Min. 54: Meciul a fost reluat!

Decizie oficială: Meciul nu se va mai relua astăzi. Astfel, conform regulamentului, duelul va reîncepe mâine, din minutul 54.

Min 54: Meciul este OPRIT DIN NOU!

Min 50: S-a reluat meciul!

Min 46: Meciul este întrerupt din cauza ploii foarte puternice!

Pauză: Scor neschimbat după primele 45 de minute.

Min 32: Ocazie mare U Cluj! Nistor reia foarte frumos, însă Ailenei respinge mingea.

Min 29: Ocazie U Cluj! Chipciu trimite cu o lovitură de cap, însă mingea merge peste poarta moldovenilor.

Min 2: Ocazie Poli Iaşi! Robert Ion şutează slab, deşi se afla într-o poziţie foarte bună.

Min 1: A început meciul!

U Cluj: Gorcea - Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu - I. Stoica, Bic, Nistor, Chipciu - D. Popa, Popadiuc

Rezerve: Iliev - Piţian, Chinteş, Perianu, Hofman, Calcan, Tescan, G. Simion, V. Gheorghe

Poli Iaşi: Ailenei - Martac, Fl. Ilie, Samayoa, R. Ispas - R. Ion, A. Roman, Garobbio, Jatoba - A. Gheorghiţă, L. Phelipe

Rezerve: 29. Jankov, 4. Tincu, 5. Belu, 8. Vaşvari, 9. Sg. Buş, 18. Ştefanovici, 19. Itu, 23. R. Ion, 32. Katanec

O  singură victorie a reuşit Universitatea Cluj în ultimele cinci meciuri disputate în campionat din postura de gazdă, în rest are o remiză şi trei înfrângeri.

Palmaresul ieşenilor în ediţia curentă pe teren advers cuprinde un succes spectaculos, 3-1 contra campioanei Farul, şi trei partide pierdute.

Cele mai recente confruntări dintre cele două în principala competiţie internă au avut loc în ediţia 2014-2015, atunci când fiecare a câştigat acasă cu 2-0.

Un duel foarte interesant se anunţă şi la nivelul băncilor tehnice, unde vor faţă-n faţă doi tehnicieni cu mare experienţă Ioan Ovidiu Sabău (245 meciuri în Superligă), respectiv Leo Grozavu (194 jocuri pe prima scenă).

Afla mai multe despre: u clujpoli iasisuperliga