VIDEO | U Craiova nu are direcţie fără Piţurcă! Oltenii au pierdut un nou meci amical. Au primit trei goluri

U Craiova a pierdut meciul amical cu Pogon Szczecin, locul 3 din prima ligă poloneză. Pentru olteni a fost a treia partidă din acest stagiu de pregătire.

U Craiova - Pogon Szczecin 1-3 (Cicâldău 37`/ Spiridonovic 14`Benyamina 31`, Manias 74')

U Craiova nu se regăseşte după plecarea lui Victor Piţurcă de la echipă. Oltenii au pierdut un nou meci amical în stagiul de pregătire din Turcia. "Leii din Bănie" au cedat în faţa locului trei din Polonia, Pogon Szczecin.

Prima repriză a fost plină de evenimente, cu trei goluri. Cicâldău a reuşit să înscrie pentru olteni, dar polonezii conduceau la pauză. În a doua repriză, Papură a schimbat toată echipa, dar fără noroc. Pogon a mai înscris încă o dată, iar Craiova nu şi-a creat nicio ocazie de gol.

Final de meci.

Min. 74: GOL Pogon! Polonezii înscriu după o acţiune simplă, încheiat cu un şut la colţul lung din careu.

Min. 61: Cornel Papură a schimbat toată echipa.

Pauză în Antalya! Repriză slabă realizată de formaţia lui Corneliu Papură.

Min. 37: GOOOLLL CRAIOVA! Cicâldău marchează din lovitură de la 11 metri.

Min. 31: GOL Pogon! Craiova n-are replică în faţa polonezilor.

Min. 14: GOL Pogon! Spiridonovic îl învinge pe Pigliacelli, după o fază colectivă de toată frumuseţea.

Echipa de start a Universităţii Craiova pentru meciul cu Pogon: 13. Pigliacelli - 27. Martic, 15. Cosic, 26. Acka, 30. Măţel - 16. Nistor, 8. Mateiu, 10. Cicâldău - 9. Ivan, 7. Roman, 28. Mihăilă.

Partida amicală dintre U Craiova şi Pogon Szczecin va putea fi urmărită în direct pe site-ul telekomsport.ro, în interiorul acestui articol, cu ajutorul canalului de YouTube al grupării poloneze.

U Craiova, învinsă de FC Aarau, scor 1-0, în stagiul din Antalya

Vineri, echipa Universitatea Craiova a fost învinsă de formaţia elveţiană FC Aarau, scor 1-0, într-un meci amical disputat în Antalya.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Olivier Jackle în minutul 44 din penalty.

Universitatea Craiova în prima repriză: 1. L. Popescu - 18. Vlădoiu, 33. Bălaşa (cpt.), 2. Tiago, 30. Juncu - 37. Danciu, 34. I. Popescu, 21. Ivanov - 22. Bărbuţ, 20. Markovic (38. Niţu, min. 35), 17. Baiaram

Universitatea Craiova din minutul 60: 13. Pigliacelli - 27. Martic, 15. Cosic, 26. Acka, 30. Măţel - 16. Nistor, 8. Mateiu (cpt.), 10. Cicâldău - 9. Ivan, 7. Roman, 28. Mihăilă.

U Craiova - Eintracht Braunschweig, scor 2-0, în primul amical al oltenilor

Duminica trecută, Universitatea Craiova a învins, în primul meci amical disputat în Antalya, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia Eintracht Braunschweig, locul 4 în liga a treia germană.

Golurile au fost marcate de Mihăilă '53 şi Dan Nistor '83. În minutul 66, Alexandru Cicâldău a fost eliminat, dar a fost înlocuit cu Ivanov.

Antrenorul Corneliu Papură a folosit următorii jucători:

Marinescu - Vlădoiu, Dobre, Tiago, Măţel - Danciu, Popescu, Ivanov - Bărbuţ, Markovici, Baiaram, în prima repriză;

Pigliacelli - Martici, Cosici, Bălaşa, Vătăjelu - Nistor, Mateiu, Cicâldău (Ivanov '66) - Ivan, Roman, Mihăilă, în repriza a doua.

Afla mai multe despre: u-craiova