VIDEO | UTA - Dinamo 0-1. Deian Sorescu a adus victoria "câinilor" dintr-un penalty transformat!

Meciul UTA - Dinamo s-a terminat 1-0 pentru "câini", după un gol marcat de Deian Sorescu din penalty, în minutul 9.

LIVE VIDEO UTA - DINAMO 0-1 (Sorescu 9-pen)

UTA: Iacob - Tomozei, Benga, Ilie, Buştea - Miculescu, Albu, Vorobjovas, Rusu - Roger, Rus
Rezerve: Balauru, Melinte, Isac, Oroian, Roşu, Antal, Buhăcianu, Roumpoulakou, Shliakov

DINAMO: Eşanu - Sorescu, Puljic, Ehmann, Filip - Gol, Anton - Mihaiu, Nepomuceno - Gueye, Nemec
Rezerve: Mitrovic, Bejan, Grigore, Achim, Şerban, Bani, Moldoveanu, Creţu

Min. 90+4 - Final de meci. Victorie pentru Dinamo.

Min. 90+2 - Ocazie UTA! Neluţ Roşu trage de la distanţă, dar pe lângă poartă.

Min. 77 - Ocazie UTA! Albu trage din lovitură liberă, mingea e blocată de zid!

Min. 65 - Ocazie UTA! Albu reia mult peste poartă din patru metri şi e faultat în careu de Puljic, însă arbitrul Cătălin Popa nu dă penalty!

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+1 - Final de primă repriză.

Min. 45 - Ocazie Dinamo. Gueye trece puţin pe lângă o minge centrată din dreapta.

Min. 32 - UTA cere penalty! Puljic protejează o minge în careu, în faţa unui adversar, acesta se loveşte de fundaşul lui Dinamo şi cade, cerând penalty. Arbitrul nu dă nimic.

Min. 24 - Ocazie Dinamo! Mihaiu trage de la marginea careului, Iacob respinge.

Min. 18 - Ocazie Dinamo! Sorescu a intrat în careu şi a încercat o centrare faţa porţii, mingea a lovit mâna unui adversar, iar "câinii" au cerut penalty.

Min. 9 - GOL DINAMO! Sorescu transformă cu siguranţă un penalty şi o aduce pe Dinamo în avantaj.

Min. 1 - A început meciul.

În cazul unei victorii la Arad, Dinamo poate trece peste UTA în clasament. Bucureştenii au 22 de puncte după 19 meciuri, în timp ce elevii lui Laszlo Balint au 24 de puncte, după acelaşi număr de meciuri.

• LIVE VIDEO | UTA - Dinamo, duminică de la 20:45, la Telekom Sport 1

La ultimul meci direct disputat la Arad, în Cupa României, Dinamo a învins cu scorul de 3-1. Cu acelaşi scor a câştigat Dinamo şi ultimul meci disputat la Arad în Liga 1. Partida disputată în septembrie la Bucureşti a adus câştig de cauză echipei arădene, care s-a impus cu scorul de 1-0.

Formaţia lui Jerry Gane are 22 de goluri marcate în acest sezon, cu cinci mai multe decât UTA. Mai mult, formaţia bucureşteană are mai puţine goluri primite (24) decât UTA (28).

În ultimele cinci meciuri disputate în campionat, fiecare dintre cele două formaţii are câte două victorii. În total, atât Dinamo, cât şi UTA au şase victorii în actuala stagiune, însă Dinamo are mai multe înfrângeri, 9.

Dinamo are probleme de lot înainte de partida de la Arad. „Vor lipsi doi jucători importanţi, Fabbrini şi Răuţă, ambii suspendaţi, nu ne putem baza pe ei..  plus Blejdea, accidentat”, a spus Ionel Gane.

Antrenorul a prefaţat şi duelul cu UTA. „Victoria cu Gaz Metan a readus încrederea în vestiarul nostru. Chiar dacă a primit gol în primele minute, echipa a reacţionat pozitiv şi a reuşit să întoarcă rezultatul până la pauză, pe un teren complicat. Sper să ne impunem în această deplasare la Arad, aşa cum UTA a câştigat în tur pe arena Dinamo. Îmi doresc să avem continuitate în rezultate”, a declarat Gane.

Afla mai multe despre: utadinamo