VIDEO | Van Dijk din fotbalul feminin a impresionat la debutul CM din Franţa! Două goluri care au ridicat publicul în picioare

Wendie Renard a reuşit o dublă în victoria naţionalei ţării gazdă împotriva Coreei de Sud, scor 4-0. Cele două reuşite au fost aproape identice.

Apărătoarea a înscris în interval de 12 minute în finalul primei reprize după două lovituri de colţ la care mingea a fost reluată cu capul în plasă de fotbalista lui Olympique Lyon. Jucătoarea de 28 de ani aduce foarte mult cu fundaşul lui Liverpool, Virgil van Dijk. Înainte ca Renard să marcheze prima oară în meci, Franţa avea avantaj minim pe tabelă iar în final s-a impus cu 4-0 după ce căpitanul Henry a marcat în minutul 85 ultimul gol al partidei. Franţa le mai are ca adversare pe Norvegia şi Nigeria în grupele turneului final care se va încheia pe 7 iulie.

Afla mai multe despre: cmfotbal femininvan dijkrenardfranţacoreea de sud