VIDEO | Verstappen a câştigat cursa Austriei! Vettel a încheiat pe trei, rivalul său, Hamilton, a fost nevoit să abandonezegalerie foto

Auto

Verstappen a câştigat cursa Austriei. a fost urmat de Raikkonen şi Vettel. Plecat de pe primul loc, pilotul Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes) a fost nevoit să abandoneze în turul 14. Hamilton a abandonat şi el cu câteva tururi înainte de final.

Sumar:

• Verstappen câstigă, Raikkonen termină pe doi, Vettel se clasează pe trei, Hamilton abandonează.
  • Hamilton a ratat prima intrare la boxe, lucru care l-a deranjat foarte mult. Mecanicii şi-au asumat eroarea
  • Bottas, Hulkenberg, Ricciardo, Hartley au fost out

Turul 71/71 - Verstappen a câştigat cursa Austriei! Raikkonen a terminat pe doi, Vettel s-a clasat pe trei.

Turul 64/71 - Surpriză! Hamilton trage pe dreapta.

Hamilton: "Am pierdut puterea"
Mercedes: "OK, stop, stop."

Turul 58/71 - După intrarea la boxe Hamilton face record după record pe tur. Tocmai a făcut 1:07.460.

Turul 53/71 - Hamilton intră la boxe pe locul patru şi iese pe cinci!

Turul 48/71 - Probleme cu cauciucurile pentru Hamilton.

6) GRO +42.596

Turul 39/71 - Plecat de pe patru, Max Verstappen este acum pe unu.

Turul 38/71 - Sebastian Vettel îl depăşeşte pe Lewis Hamilton şi urcă pe trei.

Turul 31/71 - Lewis Hamilton: ”Sunt pe patru acum!”

Echipa Mercedes: ”E doar vina noastră, scuze!”

Lewis Hamilton: ”Aş vrea să spun ceva... dar s-o lăsăm aşa

Turul 20/71 - Manevră superbă a lui Ricciardo. Pilotul australian îl depăşeşte pe Raikkonen

Turul 14/71 - După ce a plecat de pe prima poziţie în cursă, Valtteri Bottas a fost nevoit să abandoneze din cauza unor probleme la cutia de viteze.

Turul 11/71 - Nico Hulkenberg are probleme cu motorul. Maşina sa a fost la un pas să ia foc. Avem steag galben.

6) VET +8.494

Turul 2 - Valterri Bottas e pe doi. Sebastian Vettel a avut un prim tur teribil, ajungând până pe opt. Vandoorne intrat la boxe pentru o problemă cu aripa dreaptă.

16:15 - S-a plecat în cursă!  Nu s-a înregistrat niciun incident la start.

Bottas va fi urmat de coechipierul său, britanicul Lewis Hamilton. Al treilea pe linia de start va fi germanul Sebastian Vettel (Ferrari). Finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) va fi al patrulea, iar olandezul Max Verstappen (Olanda/Red Bull) al cincilea.

Romain Grosjean (Franţa/Haas-Ferrari) va pleca de pe poziţia a şasea, iar Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull) de pe cea de-a şaptea. Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari) este al optulea, în timp ce Carlos Sainz jr. (Spania/Renault) va fi al nouălea.

Al zecelea loc al grilei de start este ocupat de Nico Hulkenberg (Germania/Renault). Marele Premiu al Austriei are loc, duminică, pe circuitul Spielberg, la ora 16.10, în direct la Telekom Sport 1.

Afla mai multe despre: valtteri bottasformula 1marele premiu al austriei