VIDEO | Vettel a câştigat la Hamilton acasă. Neamţul s-a impus în Marele Premiu al Marii Britanii şi s-a distanţat în clasamentul piloţilorgalerie foto

Auto

A fost spectacol total la Silverstone, în etapa a zecea a sezonului de Formula 1. Sebastian Vettel a câştigat cursa şi s-a distanţat la opt puncte de Hamilton în clasamentul general.

Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii nu a mai fost cu noroc pentru Lewis Hamilton. Plecat din pole-position, britanicul fost depăşit de Vettel şi de Bottas imediat după start. Mai mult, Raikkonen a încercat şi el să treacă în faţă, iar cei doi s-au acroşat.

Accidentul l-a aruncat pe Hamilton pe locul 18, dar campionul mondial nu a disperat şi, în doar câteva tururi, a ajuns din nou în spatele plutonului fruntaş. Mai mult, un incident petrecut la mijlocul cursei, cu Ericsson în prim plan, a dus la intrarea safety car-ului. Hamilton a rămas pe traseu, în timp ce rivalii au intrat la boxe şi a urcat pe poziţia a treia.

La restart, piloţii au apucat să facă doar câţiva kilometri, apoi safety car-ul s-a întors pe traseu. De vină au fost Grosjean şi Sainz, care au fost nevoiţi să părăsească şi ei cursa.

Finalul a fost electrizant, cu Vettel, Hamilton şi Raikkonen râvnind la poziţia de lider a lui Bottas. O mişcare genială a lui Vettel i-a oferit şefia cu cinci tururi înainte de final. Bottas i-a cedat apoi poziţia a doua lui Hamilton, iar pe final a fost depăşit şi de Raikkonen şi a încheiat cursa pe locul 4. Vettel a trecut primul linia de sosire, a bifat a treia victorie din acest sezon şi s-a distanţat la opt puncte de Hamilton în clasamentul general.

Safety Car. Revenire incredibilă pentru Hamilton. Britanicul a venit pe locul al treilea şi poate spera chiar la o nouă victorie

Turul 33/52 - Probleme pentru Ericsson. Final de cursă pentru pilotul suedez de la Sauber

2. Bottas

16:23 Raikkonen a fost penalizat cu 10 secunde după incidentul pe care l-a avut cu Hamilton, în startul cursei.

16:19 După primele 5 tururi, Vettel se află pe prima poziţie, Bottas este pe doi şi podiumului este completat de Verstappen. Hamilton a recuperat foarte mult şi a ajuns de pe 18 până pe 11.

16:14 Avem steag galben pe primul sector. A fost o ciocnire chiar la start şi Hamilton a fost unul dintre cei loviţi.

16:13 Start în Marele Premiu al Marii Britanii.

Pentru Hamilton, este al patrulea pole position al sezonului, după cele din Australia, Spania şi Franţa. La Silverstone, Lewis Hamilton va porni pentru a şasea oară de pe prima poziţie a grilei.