VIDEO | Vettel a câştigat MP al Belgiei, Hamilton a sosit pe locul secund. Accident foarte grav încă din primul turgalerie foto

Formula 1

Sebastian Vettel a reuşit să câştige Marele Premiu al Belgiei, deşi Hamilton a plecat din pole-position. Pilotul Ferrari a plecat însă foarte bine, s-a instalat în fruntea cursei încă din primul tur şi n-a mai cedat primul loc până la final. Cursa a debutat cu un accident grav, petrecut chiar în primul viraj.

17:38 Germanul Sebastian Vettel (Ferrari) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Belgiei, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Pentru Vettel este a cincea victorie din acest sezon.

Pe locul doi a terminat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), iar al treilea Max Verstappen (Olanda/Red Bull).

Al patrulea s-a clasat Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes), al cincilea Sergio Perez (Mexic/Force India), pe poziţia a şasea Esteban Ocon (Franţa/Force India), pe şapte Romain Grosjean (Franţa/Haas-Ferrari), pe opt Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari), pe nouă Pierre Gasly (Franţa/Toro Rosso-Honda) şi pe 10 Marcus Ericsson (Suedia/Sauber-Ferrari).

Au mai încheiat cursa Carlos Sainz jr. (Spania/Renault) – locul 11, Serghei Sirotkin (Rusia/Williams) – 12, Lance Stroll (Canada/Williams) – 13, Brendon Hartley (Noua Zeelandă/Toro Rosso-Honda) – 14 şi Stoffel Vandoorne (Belgia/McLaren-Renault) – 15, în timp ce Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull), Charles Leclerc (Monaco/Sauber-Ferrari), Fernando Alonso (Spania/McLaren-Renault) şi Nico Hulkenberg (Germania/Renault) au abandonat.

După cursa din Belgia, clasamentul piloţilor (primele zece locuri) este următorul:

10. Force India – 0.

Etapa următoare, Marele Premiu al Italiei, este programată în 2 septembrie.

17:23 Cum arată clasamentul primilor 10 după 37 de tururi: Vettel, Hamilton, Verstappen, Perez, Bottas, Ocon, Grosjean, Magnussen, Gasly, Ericsson.

17:15 Ricciardo a abandonat şi el până la urmă, în turul 30. După 33 de tururi, Vettel conduce în continuare cursa, urmat de Hamilton şi Verstappen.

17:12 Prima reacţie a lui Fernando Alonso după accidentul de la startul curei: ”A fost un start foarte prost. L-am văzut pe Hulkenberg în oglinzi, avea toate cele 4 roţi blocate. Nu a existat nicio modalitate de a evita accidentul. Partea bună este că suntem toţi în regulă”

17:00 Pentru prima poziţie se dă o luptă intensă între Vettel şi Hamilton. Britanicul a intrat la boxe în turul 22.

16:47 Cele mai rapide trei sectoare din această cursă:

16:35 Verstappen îl depăşeşte pe Perez şi urcă pe locul 3. Clasamentul în turul 10: Vettel, Hamilton, Verstappen, Perez, Ocon. Până la urmă, Raikkonen a abandonat în turul 9, după problemele pe care le-a avut la accidentul din startul cursei.

16:26 După primele 5 tururi, cursa este condusă de Vettel, urmat de Hamilton şi Perez. Charles Leclerc, Fernando Alonso şi Nico Nico Hulkenberg au abandonat după accidentatul din startul cursei. Daniel Ricciardo şi Kimi Raikkonen au avut şi ei probleme, dar au continuat cursa după ce au trecut pe la boxe.

16:17 Incidente grave încă de la primul viraj după ce s-a dat startul cursei. Bolidul lui Alonso a fost foarte avariat.

16:00 - Cursa va începe la ora 16:10

Hamilton a înregistrat al 78-lea pole-position din carieră, în timpul calificărilor perturbate de ploaie. El va fi urmat de germanul Sebastian Vettel (Ferrari) şi de pilotul francez de Racing Point Force India, Esteban Ocon.

Mexicanul Sergio Perez, de la Racing Point Force India, va fi al patrulea, iar francezul Sebastien Grosjean (Haas) al cincilea.

Finlandezul Kimi Raikkönen (Ferrari) va pleca de pe locul şase, în timp ce olandezul Max Verstappen (Red Bull) de pe locul 7.

Daniel Ricciardo (Australia, Red Bull) a ocupat locul opt în calificări, iar danezul Kevin Magnussen (Haas) locul 9.

Al zecelea pe grila de start va fi finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes).

Afla mai multe despre: hamiltonformula 1f1marele premiu al belgiei