VIDEO | Victorie dificilă a lui Juventus pe terenul lui Lazio. Cristiano Ronaldo a înscris din penalty

Serie A

În al doilea derby al rundei cu numărul 21 din Serie A, Lazio a pierdut pe teren propriu, 1-2, cu Juventus.

Lazio a început neaşteptat de bine meciul şi a dominat mare parte din prima repriză, în timp ce Juventus a cerut un penalty. În repriza a doua, elevii lui Simone Inzaghi au reuşit deschiderea scorului, facilitată de autogolul lui Emre Can. Juventus a căutat să egaleze, dar timp de 73 de minute nu a reuşit să trimite vreun şut pe spaţiul porţii lui Strakosha. La un minut distanţă, Cancelo a egalat.

Elevii lui Allegri au trăit periculos pe final şi au găsit victoria, în cele din urmă, prin golul lui Cristiano Ronaldo din penalty. Starul portughez a ajuns astfel la 15 goluri în acest sezon de Serie A, la fel de multe ca atacantul lui Atalanta, Duvan Zapata.

Juventus este în continuare lider în Italia, cu 59, în timp ce Lazio a căzut pe 8 şi s-a distanţat de ultimul loc de Liga Campionilor.

VIDEO | Lazio - Juventus 1-2 (Emre Can autogol 59 / Joao Cancelo 74, Cristiano Ronaldo penalty 88)

• Lazio: Strakosha - Bastos, Wallace, Radu - Parolo, Luis Alberto, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic - Immobile, Correa
  • Juventus: Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Rugani, Alex Sandro - Emre Can, Bentancur, Matuidi - Douglas Costa, Dybala, Cristiano Ronaldo

Final de meci.

Min. 88: GOOOL JUVENTUS! Cristiano Ronaldo transformă fără problema lovitura de pedeapsă.

Min. 87: Penalty Juventus în urma unui fault la Dybala!

Min. 74: GOOOL JUVENTUS! Bernardeschi are o acţiune frumoasă pe flangul stâng, îi pasează lui Dybala, şutul argentinianului este respins până la Joao Cancelo, care înscrie.

Min. 73: Până acum, Juventus nu a avut niciun şut pe poarta lui Lazio.

Min. 63: Ocazie imensă Lazio! Immobile scapă singur cu portarul, dar trimite mult peste poartă.

Min. 59: GOOOL LAZIO! Parolo loveşte mingea cu capul în urma unui corner şi, după o deviere a lui Emre Can, ajunge în poarta.

Min. 48: Luis Alberto a trimis un şut periculos din marginea careului, care a trecut agonizant pe lângă poartă.

S-a terminat prima repriză.

Min. 43: Rugani gafează, Immobile îl lobează pe Szczesny, dar acelaşi Rugani trimite mingea care se ducea în poarta goală, în corner.

Min. 40: Bonucci nu mai poate continua după ce s-a accidentat în minutul 10. În locul lui, la Juventus, intră Chiellini.

Min. 38: Parolo preia fără probleme în careul advers şi şutează spre poarta polonezului, dar balonul este parat.

Min. 27: O nouă ocazie Lazio. După o bâlbâială în apărarea lui Juventus, mingea ajunge la Immobile care şutează pe direcţia lui Szczesny.

Min. 12: Ocazie mare Lazio! Wallace trimite greşit cu capul dintr-o poziţie extrem de bună.

Min. 10: Correa pătrunde în careu, trece de Can şi Bonucci, dar pasa sa nu găseşte pe nimeni şi mingea este respinsă în corner.

A început meciul.

Gazdele vin după o înfrângere în prima etapă din 2019, 1-2 pe terenul lui Napoli, iar un nou eşec ar putea să îi scoată de pe locurile de Europa. De o lună nu au mai câştigat în Serie A elevii lui Simone Inzaghi, mai exact de pe 26 decembrie, atunci când au obţinut o victorie pe terenul lui Bologna.

• LIVE VIDEO | Lazio - Juventus, duminică, de la 21:30, pe Telekom Sport 1

Juventus vine pe Olimpico cu dorinţa de a lua toate cele trei puncte şi de a obţine a treia victorie consecutivă, un şir care putea fi şi mai lung dacă nu intervenea egalul cu Atalanta, 2-2, din urmă cu o lună. Campioana en-titre are un avans liniştitor faţă de principala contracandidată, Napoli, şi încă nu a pierdut în acest sezon.

Echipele probabile

Lazio: Strakosha - Bastos, Wallace, Radu - Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic - Luis Alberto - Immobile, Correa
Absenţi: Marusic, Acerbi, Luiz Felipe

Juventus: Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Bentancur, Emre Can, Matuidi - Dybala, Cristiano Ronaldo, Douglas Costa
Absenţi: Cuadrado, Barzagli, Mandzukic, Benatia, Joao Cancelo, Pjanic