VIDEO | Victorie dramatică obţinută de Brazilia în amicalul cu Argentina. Miranda a marcat unicul gol în minutul 90+3

Cel mai aşteptat amical al finalului de an s-a jucat la Telekom Sport 1. În Arabia Saudită, în faţa a peste 60 de mii de fani, Brazilia s-a impus în faţa Argentinei, scor 1-0, după golul marcat de Miranda în minutele de prelungire ale partidei.

Brazilia - Argentina 1-0
A marcat: Miranda '90+3

Brazilia: Alisson - Danilo, Marquinhos, Miranda, Filipe Luis - Arthur, Casemiro, Coutinho - Gabriel Jesus, Firmino, Neymar

Rezerve: Alves, Ederson, Alex Sandro, Augusto, Richarlison, Fabinho, Militao, Lucas, Guilherme, Fred, Malcom, Walace

Argentina: Romero - Saravia, Otamendi, Pezzella, Tagliafico - Lo Celso, Battaglia, Paredes - Dybala, Icardi, Correa
Rezerve: Rulli, Acuna, Ascacibar, Bustos, Cervi, Kannemann, Martinez, Meza, Mori, Pereyra, Salvio, Simeone

Min. 90+3 - GOOOOOOOL Miranda deschide scorul, după un corner executat perfect de Neymar

Brazilia - Argentina, un nou episod se joacă azi la un an şi jumătate de ultima întâlnire. Selecao are şansa să-şi egaleze rivala la numărul de victorii în duelurile directe. 39 au brazilienii şi 38 argentinienii. Brazilienii pot profita de faptul că rivalii nu se pot baza pe cei mai importanţi jucători. Messi, Higuain şi Aguero sunt cele mai importante absenţe ale lui Scaloni.

Neymar nu se va reîntâlni, aşadar, cu fostul coleg de la Barcelona. Messi l-a anunţat pe interimarul de la naţională că nu va mai juca în acest an pentru Argentina. Atacantul lui PSG va fi cel mai valoros jucător diseară, la Jeddah. E cotat la 180 de milioane de euro, cu 70 de milioane peste cel mai valoros pe care argentinienii îl vor avea în teren. Cota lui Dybala este 110 milioane de euro.

"Pentru iubitorii de fotbal e rău că nu-l vor vedea pe Messi, o mare legendă. Pentru noi este însă foarte bine. Cu toate acestea, calitatea naţionalei argentiniene, prin jucătorii care se află acum la lot, nu poate fi contestată. Noi trebuie să jucăm ce ştim. E extraordinar să joci un asemenea derby", a declarat Neymar înaintea meciului.

La ultimul antrenament înaintea jocului, Neymar a fost în centrul atenţiei. Filipe Luis nu a avut milă de startul lui PSG. Vezi mai jos ce a păţit Neymar. :)

La argentinieni doar şapte fotbalişti care au fost la Mondial sunt şi acum în lot: