VIDEO | Victorie importantă obţinută de Poli Iaşi. Moldovenii s-au impus cu 4-0 la Voluntari şi au venit la doar două puncte de locurile de play-off

Fotbal intern

Poli Iaşi n-a avut nicio problemă în deplasarea de la FC Voluntari şi s-a impus cu 4-0. În urma acestui succes, echipa pregătită de Flavius Stoican a venit la doar două puncte de locurile 5 şi 6, care asigură prezenţa în play-off, ocupate în momentul de faţă de FC Viitorul şi de FC Botoşani.

Poli Iaşi a arătat excelent la primul meci oficial din 2018. La pauză avea deja 3-0 în disputa din deplasare cu Voluntari. Bosoi a deschis scorul pentru moldoveni. Cinci minute mai târziu, fundaşul a trecut în rol de pasator. I-a pus mingea pe frunte lui Sin, iar colegul său din defensivă a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Ieşenii au continuat să atace, iar Bădic a dus scorul la 3-0 chiar înainte de pauză.

În partea a doua, s-a marcat după doar patru minute. La 20 de ani, puştiul Chelaru a marcat primul său gol în Liga I şi a stabilit scorul final. Poli Iaşi s-a impus cu 4-0 şi a venit la două puncte de locurile de play-off.

FC Voluntari - Poli Iaşi 0-4

Au marcat: Bosoi '28, Sin '33, Bădic '44, Chelaru '49

FC Voluntari: Petrariu - Pleaşcă, Balaur, Achim, Bucurică - Novac, Răuţă - Ivanovici, Marinescu, Pîrcălabu
Rezerve: Balauru, Leasă, Cernat, Căpăţână, Lazăr, Voicu, Cazan

Poli Iaşi: Koselev - Bosoi, Mihalache, Cioinac, Bădic - Qaka, Chelaru - Platini, Jo, Sin - Cristea
Rezerve: Rusu, Panţîru, Zaharia, Mihăescu, Kizito, Cisse, Gavrilă

Min. 49 - GOOOOOOOOOOOL Chelaru marchează cu o execuţie superbă, după pasa lui Andrei Cristea

Min. 44 - GOOOOOOOOOOOL Bădic duce scorul la 3-0

Min. 33 - GOOOOOOOOOOOL Sin marchează pentru 2-0, după o centrare perfectă a lui Bosoi