VIDEO | Victorie în ultima secundă! Dunărea Călăraşi - FC Hermannstadt 0-1. Gol fabulos înscris de Dumitriu

Un gol înscris de Dumitriu în al patrulea minut de prelungiri a urcat-o cinci locuri în clasament pe Hermannstadt. Echipa lui Miriuţă a ajuns pe poziţia a opta în Liga I, la egalitate de puncte cu Dinamo.

Hermannstadt a reuşit a treia victorie consecutivă în deplasare în Liga I, după ce s-a impus şi la Călăraşi, pe terenul echipei cu cele mai multe remize din Liga I. Fotbaliştii lui Miriuţă au ieşit din zona retrogradării după succesul obţinut în faţa celeilalte echipe nou-promovate a sezonului. Sibienii sunt acum pe locul opt, cu 18 puncte, cu unul mai mult decât învinşii lor de astăzi. Şi în meciul tur dintre cele două rezultatul final a fost decis tot după un gol marcat în prelungiri. Dobrosavlevici egala atunci pentru Dunărea. Trupa lui Alexa a ajuns la opt meciuri fără victorie în campionat şi se apropie zona retrogradabilă.

FINAL | Dunărea Călăraşi - AFC Hermannstadt 0-1

Min 90+4 GOOOL Hermannstadt: Dumitriu a trimis o torpilă în vinclu cu un şut de la distanţă şi oaspeţii reuşesc să câştige toate cele trei puncte, 0-1

Min 80: Repriză secundă modestă la Călăraşi, niciuna dintre echipe nu reuşeşte să pună în pericol poarta adversă

Min 45+6: Prima repriză se încheie. Kanda iese şifonat după cotul lui Dandea. Fotbalistul lui Alexa are o subluxaţie a mandibulei

Min 41 Ocazie Călăraşi: Portarul sibienilor intervine din nou bine şi respinge execuţia lui Kanda din careu.

Min 21: Straton nu mai poate continua meciul şi este înlocuit de Cezar Lungu. Portarul a suferit o fractură la antebraţ

Min 18 Ocazie Călăraşi: Gazdele au prima şansă de gol, Căbuz scoate în corner şutul lui Vali Alexandru

Min 12: Straton are nevoie de îngrijiri medicale după contactul cu Blănaru

Echipele de start

Dunărea: Straton - Gligorov, Walace, Dobrosavlevici, Mendy - Kanda, Bourceanu, Honciu - Carnat, Mediop, V.Alexandru

Hermannstadt: Căbuz - Company, Pârvulescu, Dandea, Stoica, Tătar - Serediuc, Dâlbea, Dumitriu - Blănaru, Tsomou

Partida de duminică, de la prânz, este foarte importantă pentru ambele echipe, care, deşi se află destul de aproape una de cealaltă, doar două puncte diferenţă, au ţinte diferite. Dunărea vrea ultimul loc de play-off, în timp ce Sibiul lui Miriuţă ţinteşte ieşirea din zona fierbinte a clasamentului.

Echipa antrenată de Dan Alexa este la trei puncte faţă de ultimul loc de play-off, Astra Giurgu, cu 20 de puncte. Hermannstadt este pe penultimul loc, dar în cazul unei victorii va trece peste chiar peste adversarii din această etapă.

• LIVE VIDEO | Dunărea Călăraşi - FC Hermannstadt, duminică, de la 13:30, pe Telekom Sport 1

Ambele echipe vin după un egal în etapa trecută. Dunărea a remizat cu CFR Cluj, în timp ce Hermannstadt cu Botoşani.

Afla mai multe despre: dunarea calarasifc hermannstadtliga 1