VIDEO | Victorie mare pentru FC Botoşani în cursa pentru play-off. Imagini incredibile în finalul partidei de la Braşov

FC Botoşani continuă parcursul excelent în competiţiile interne. După ce a eliminat-o pe CFR Cluj din Cupa României, echipa pregătită de Costel Enache s-a impus în deplasarea de la Sepsi, în cadrul etapei a 16-1 din Liga I.

Laurenţiu Buş, din penalty, şi Bordeianu, cu un şut deviat, au marcat golurile victoriei cu Sepsi Sfântu Gheorghe. În finalul partidei, furtuna de zăpadă care a avut loc în Braşov a acoperit complet terenul de pe stadionul "Tineretului", însă meciul n-a fost întrerupt de centralul George Găman.

În urma acestei victorii, FC Botoşani a ajuns la trei meciuri fără înfrângere în Liga I şi este pe locul al patrulea, la şapte puncte în spatele liderului FCSB. În schimb, Sepsi continuă seria slabă de rezultate şi ocupă locul 12 în clasament, după opt meciuri fără victorie în Liga I.

Sepsi - FC Botoşani 0-2

Au marcat: Buş (penalty) '45+1, Bordeianu '55

Terenul s-a acoperit de zăpadă în doar zece minute. Iată cum arăta în minutul 77 şi cum era gazonul în minutul 87

Sepsi rămâne în inferioritate numerică. Hadnagy primeşte al doilea cartonaş galben pentru simulare şi este eliminat

Terenul devine din ce în ce mai dificil din cauza ninsorii de la Braşov

Min. 55 - GOOOOOOOOL Bordeianu dublează avantajul oaspeţilor cu un şut deviat

Min. 45+1 - GOOOOOOOOOL Laurenţiu Buş deschide scorul pentru FC Botoşani în ultima fază a primei reprize

Min. 31 - Ocazie uriaşă a lui Kuku. Atacantul moldovenilor reia cu genunchiul spre poarta lui Sepsi, însă Miron respinge în corner

Sepsi Sf. Gheorghe: Miron - Răduţoiu, Dima, Damian, Grecu - Petrovikj, Ghinga - Fulop, Herea, Petre - Hadnagy
Rezerve: Niczuly, Mitra, Dumbravă, Burlacu, Papsys, Astafei, Veress

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Dumitraş - Tincu, Bordeianu - Buş, Moruţan, Roman - Kuku
Rezerve: Pap, Târşă, Târnovan, Popa, Oaida, Serediuc

FC Botoşani nu mai poate pierde locul patru în clasament, dar are nevoie de victorie pentru a fi cât mai siguri că vor prinde un loc de play-off la finalul sezonului regulat.

”Chiar dacă suntem mai sus în clasament nu înseamna că plecăm cu prima şansă. Meciul din deplasare este unul de luptă şi dacă vom avea atitudine şi vom munci sunt sigur că luăm toate punctele”, a declarat Alexandru Târnovan, conform site-ului oficial al clubului.

Nici una dintre cele două echipe nu traversează o perioadă prielnică. FC Botoşani nu a mai câştigat de trei partide, în timp ce statistica celor de la Sepsi arată şi mai rău, aceştia nu au mai obţinut o victorie de şapte meciuri.

LIVE VIDEO | Sepsi - Botoşani, azi, ora 18:00, Liga I

Ultima partidă dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria categorică a botoşănenilor, scor 5-1, în turul campionatului.

FC Botoşani va face deplasarea pe terenul celor de la Sepsi, meciul se va disputa pe Stadionul ”Anghel Iordanescu”, astăzi, de la ora 20:45, şi va fi LIVE pe Telekom Sport 1. Cele mai tari faze VIDEO sunt disponibile, în timp real, pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: liga 1sepsifc botosani,