VIDEO | Victorie mare pentru Simona Halep. Revenire incredibilă în setul decisiv pentru liderul mondial

Sporturi

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells, după ce a învins-o, cu 6-4, 6-7 (5), 6-3, pe croata Petra Martic, locul 51 WTA, într-o partidă care a durat două ore şi 22 de minute.

Simona Halep a mai făcut un pas către un nou titlu la Indian Wells. S-a calificat în semifinale, după un meci cu mari emoţii în faţa croatei Petra Martic. Un break în chiar primul game al meciului i-a fost de ajuns Simonei pentru a-şi adjudeca setul cu 6-4.

În actul secund, liderul mondial a avut multe probleme. Condusă cu 5-2, Simona a avut o răbufnire de orgoliu şi s-a ajuns în tiebreak. Croata a avut nervii mai tari şi a trimis meciul în setul decisiv. Simona Halep a acuzat momentul şi a fost condusă cu 3-1, după care a început munca de recuperare. A câştigat game după game şi nu i-a mai lăsat nimic adversarei. Jucătoarea din Constanţa a câştigat setul al treilea cu 6-3 şi a pus capăt meciului după aproape două ore şi jumătate.

În faza următoare, Halep va evolua cu japoneza Naomi Osaka, locul 44 WTA, care a învins-o pe Karolina Pliskova, scor 6-2, 6-3.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 327.965 de dolari şi cu 390 de puncte WTA. Simona Halep a câştigat ediţia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea, de jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3.

Simona Halep - Petra Martic 6-4 / 6-7 / 6-3

01:00 GAME, SET & MECI pentru Simona Halep. Liderul mondial câştigă cinci game-uri consecutive şi închide meciul după două ore şi 22 de minute

00:57 BREAK >> Simona Halep câştigă şi al patrulea game consecutiv şi va servi acum pentru a închide meciul

00:50 GAME >> Trei game-uri la rând câştigate de Simona Halep. Liderul mondial conduce cu 4-3

00:44 BREAK >> Simona Halep face break şi egalează la 3 în setul decisiv

00:35 GAME >> Simona Halep se impune cu mari emoţii şi îşi face serviciul. Croata conduce cu 3-2

00:35 GAME >> Petra Martic salvează o minge de break, apoi închide game-ul şi face 3-1

00:28 BREAK >> Martic face break-ul şi conduce cu 2-1

00:26 GAME >> Simona Halep ratează trei mingi de break, iar Martic egalează la 1 în setul al treilea

00:18 GAME >> Halep începe foarte bine setul decisiv şi îşi face serviciul

00:12 SET Petra Martic. Croata se impune în tie-break, iar meciul intră în setul decisiv

00:04 GAME >> Simona Halep serveşte foarte bine şi împinge setul în tie-break: 6-6

00:01 GAME >> Martic reuşeşte primul game după trei consecutive câştigate de Simona Halep şi face 6-5

23:58 GAME >> Simona Halep revine incredibil de la 2-5 şi egalează situaţia în al doilea set: 5-5

23:54 BREAK >> Simona Halep face break-ul când avea cea mai mare nevoie şi poate egala acum la 5 în setul secund

23:50 GAME >> Simona Halep îşi face serviciul, însă Petra Martic va servi acum pentru setul secund

23:47 GAME >> Petra Martic îşi face serviciul şi duce scorul la 5-2

23:42 GAME >> Game alb pentru Simona Halep

23:39 GAME >> Croata joacă perfect în continuare şi duce scorul la 4-1

23:36 GAME >> Simona Halep reuşeşte primul game din setul secund, iar acum urmează Martic la serviciu

23:31 GAME >> Martic joacă perfect în setul secund şi se desprinde la 3-0

23:28 BREAK >> Martic face primul său break al partidei şi se desprinde în setul secund

23:26 GAME >> Simona Halep ratează două mingi de break, apoi Martic închide, cu mari emoţii, primul game din setul secund

23:16 GAME >> Simona Halep ratează două mingi de set, însă la cea de-a treia închide setul cu ajutorul fileului

23:10 GAME >> Martic îşi adjudecă primul game, însă Halep va servi acum pentru primul set

23:06 GAME >> Simona Halep serveşte perfect şi vine la un singur game de câştigarea primului set

23:03 GAME >> Croata nu cedează, face mai puţine greşeli şi se impune pe propriul serviciu. Halep conduce cu 4-3

23:01 GAME >> Încă un game pe propriul serviciu reuşit de Simona Halep: 4-2

22:55 GAME >> Martic salvează două mingi de break şi revine la un singur game în spatele Simonei

22:49 GAME >> Halep continuă evoluţia bună şi îşi face serviciul fără probleme: 3-1

22:46 GAME >> Martic reuşeşte şi ea primul game din meci. Halep conduce cu 2-1

22:42 GAME >> Simona Halep continuă evoluţia bună şi îşi face serviciul

22:39 BREAK >> Start perfect pentru Simona Halep. Românca face break-ul încă din primul game al meciului

22:37 >> A început meciul. Martic serveşte prima

Meciul va fi al doilea de pe arena centrală, fiind precedat de o întâlnire de pe tabloul masculin.

Simona Halep şi Petra Martici sunt la egalitate la întâlnirile directe, 1-1, dar partidele sunt din 2015 (victorie Halep) şi 2011

Wozniacki a pierdut!

Daneza Caroline Wozniacki, locul 2 mondial, a fost eliminată, marţi, în optimile turneului de la Indian Wells, fiind învinsă de rusoaica Daria Kasatkina, locul 19 mondial, scor 6-4, 7-5.

Kasatkina va juca în sferturi cu germana Angelique Kerber, cap de serie 10, care a trecut de franceza Caroline Garcia, favorită 7, scor 6-1, 6-1,

Sportiva cehă Karolina Pliskova, favorită 5, s-a calificat în sferturi, după victoria în faţa americancei Amanda Anisimova, în vârstă de 16 ani, scor 6-1, 7-6[2]. În sferturi, Pliskova va juca în compania japonezei Naomi Osaka.

Pliskova este pe partea de tablou a Simonei Halep, iar cele două s-ar putea întâlni în semifinale.

Americanca Venus Williams, numărul 8 mondial, s-a calificat în sferturi pentru a doua oară consecutiv. Ea a trecut de letona Anastasija Sevastova, scor 7-6 [6], 6-4.

În sferturi, Venus Williams va evolua cu spaniola Carla Suarez Navarro, care a trecut de americanca Danielle Collins, scor 6-2, 6-4.

Afla mai multe despre: simona haleppetra martictenisindian wells