VIDEO Victorie surprinzătoare pentru Franţa la debutul în Turneul celor 6 Naţiuni

Rugby

Franţa a câştigat la debutul în Turneul celor 6 Naţiuni, într-un meci cu Anglia, transmis în direct de Telekom Sport.

Franţa a câştigat surprinzător la debutul în Six Nations în faţa Angliei finalistă la cupa mondială din toamnă. Cu antrenor nou şi o echipă extrem de tânără, naţionala franceză a avut 17-0 la pauză după două eseuri transformate şi o lovitură de pedeapsă. A fost chiar 24-0 în minutul 55.

Atunci a început revenirea Angliei, care a recuperat mare parte din diferenţă. Cu două eseuri în 7 minute, naţionala Trandafirului a avut un sfert de oră pentru încă 10 puncte, dar nu a putut să întoarcă scorul.

S-a terminat 24-17, iar Franţa e pe doi după prima etapă în spatele Ţării Galilor. Anglia a obţinut totuşi punctul bonus defensiv.

Afla mai multe despre: turneul celor 6 naţiuni