VIDEO | Victorii ale gazdelor în meciurile de luni din Serie A! Bologna şi Inter sunt aproape de îndeplinirea obiectivelor

Serie A

Cele două s-au impus în ultimele meciuri jucate în etapa a 36-a din Serie A.

Inter şi-a reluat poziţia a treia în Serie A după succesul cu ultima clasată, Chievo. Nerrazurrii au deschis scorul cu şapte minute înaintea pauzei, prin Politano. În actul secund, Perisic a fost coşmarul lui Semper. Croatul a pus constant în pericol poarta veronezilor, dar goalkeeperul a scăpat fără gol în două situaţii clare. Cu un sfert de oră înainte de final, Rigoni a fost eliminat, iar Inter a avut şi mai multe spaţii. Până la urmă Perisic a înscris, iar partida s-a încheiat 2 la 0.

Bologna a făcut un pas important către salvarea de la retrogradare, după ce s-a impus cu 4-1 în faţa Parmei. Orsolini a fost cel care a deschis scorul imediat după pauză. 2 la 0 s-a făcut după fix o oră de joc. Sepe şi-a trimis mingea în proprie poartă. Imediat, Parma a mai primit o lovitură. Bruno Alves a văzut două galbene în decurs de un minut şi a fost eliminat. Bologna nu a ridicat piciorul de pe acceleraţie, iar Lyanco a făcut 3 la 0. Replica Parmei a venit abia cu zece minute înainte de final. Inglese a marcat din pasa lui Gervinho. Scorul final, 4 la 1 pentru Bologna, a fost stabilit de încă un autogol. Sierralta şi-a învins propriul portar.

Afla mai multe despre: bolognaparmainterchievo