VIDEO | Viitorul Constanţa - Academica Clinceni 1-1. Tsoumou îşi salvează echipa în minutele de prelungire

Viitorul şi Academica au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci disputat în etapa a XXVI-a a Ligii 1.

Academica Clinceni a lăsat din nou o impresie bună, de această dată, în deplasarea de la Ovidiu, contra Viitorului.

Formaţia antrenată de Ilie Poenaru a deschis scorul pe terenul Viitorului, chiar înainte de pauză. Andronic a fost cel care l-a învins pe Cojocaru şi şi-a adus echipa în avantaj.

Echipa lui Mircea Rednic a controlat teritorial meciul şi a avut o posesie mai bună. Caseta tehnică a meciului arată superioritatea din teren a gazdelor la mai multe capitole. Cumva meritat, pe final de meci, Tsoumou a îndeplinit o simplă formalitate şi a marcat golul egalizator în minutul 91.

Remiză la Ovidiu între Viitorul şi Academica, iar formaţia lui Rednic are şanse tot mai mici de a prinde playoff-ul.

LIVE VIDEO Viitorul Constanţa - Academica 1-1 (Tsomou 91 / Andronic 42)

Viitorul Constanţa: Cojocaru - Dussaut, Mladen, Dobrosavlevic, Boboc - Artean, Ciobanu, C. Matei - Jo Santos, Andronache, Grădinaru
Rezerve: Căbuz, Ganea, Benzar, Babunski, Danuleasa, Ion Arrospide, Grameni, Pitu, Tsoumou
Academica: Vâlceanu - Achim, Bilali, Gardoş, Pîrvulescu - Cordea, Moulin, Cebotaru, Tănase - Chunchucov, Andronic
Rezerve: Ureche, Pashov, Chandarov, Ventura, Dobrescu, Morar, Dumitriu, Longher, Popa

Min 91. Gooool Viitorul! Tsomou restabileşte egalitatea

Min 78. Ocazie pentru formaţia gazdă! Pitu a şutat periculos

Min 60. Acţiune bună a gazdelor care cer penalty la această fază

Min. 53 - Ocazie Clinceni! Chunchukov trage din interiorul careului, însă se opune Cojocaru!

Min. 51 - Ocazie Viitorul! Cosmin Matei trage tare din unghi, din interiorul careului, însă pe lângă poartă!

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză.

45+1 - Ocazie Viitorul! Dobrosavlevici reia din prima, pe jos, după o centrare din corner, însă Vâlceanu e atent şi respinge.

Min. 42 - GOL CLINCENI! Academica deschide scorul prin Răzvan Andronic, la Ovidiu! Tănase i-a pus mingea pe frunte, în mijlocul careului, iar Andronic a reluat fără probleme, deşi se afla între doi adversari.

Min. 12 - Ocazie Viitorul! Ciobanu trage de la distan'[, dar pe lângă poartă.

Min. 6 - Ocazie Viitorul! Jo Santos a tras de la distanţă, însă Octavian Vâlceanu s-a întins bine şi a respins în corner.

Min. 1 - A început meciul.

După victoria clară obţinută în faţa lui Dinamo, Viitorul Constanţa vrea al doilea succes consecutiv în Liga 1. Adversară îi va fi vineri, de la ora 20:30, formaţia Academica Clinceni, una dintre surprizele plăcute ale sezonului în competiţia internă.

• LIVE VIDEO | Viitorul Constanţa - Academica Clinceni, de la 20:30, la Telekom Sport 1

Echipa antrenată de Ilie Poenaru ocupă locul 6 în Liga 1 cu 36 de puncte, dar în ultimele trei etape, nu a câştigat niciodată. Viitorul este pe locul 11, cu  28 de puncte şi are încă speranţa că poate prinde playoff-ul. Are nevoie de mai multe victorii până la finalul sezonului regular, iar un prim pas poate fi acest meci contra Academicii.

Constănţenii au marcat 34 de goluri în actuala stagiune, dar au încasat 31. Academica are 23 de goluri marcate şi numai 21 primite. În deplasare, Academica pierde greu. Are doar două înfrângeri în actuala stagiune, în meciurile contra CFR-ului şi Chindiei. Viitorul a câştigat trei meciuri pe teren propriu din cele 11 disputate în acest sezon. Formaţia patronată de Gică Hagi are 19 goluri marcate şi tot atâtea primite în partidele disputate la Ovidiu în acest sezon.

În ultimul joc direct disputat pe terenul Viitorului, formaţia constănţeană a câştigat clar, scor 5-0. În noiembrie, la ultima confruntare directă în Liga 1, Academica Clinceni s-a impus cu scorul de 1-0. A fost prima victorie în confruntările directe dintre cele două formaţii pentru ilfoveni, care au pierdut alte două meciuri şi au remizat în alte două partide.

Afla mai multe despre: viitorul constanţaacademica clinceni