VIDEO Viitorul - FC Botoşani 1-2. A treia victorie în deplasare în acest sezon pentru formaţia lui Croitoru. Keyta a marcat o ”dublă” la Ovidiu

FC Botoşani a câştigat pe terenul formaţiei Viitorul Constanţa, scor 2-1. Hamidou Keyta a marcat ambele goluri ale oaspeţilor, care din minutul 58 au jucat în inferioritate numeritcă. Kevin Luckassen a marcat pentru FC Viitorul

Rednic a rămas fără victorie pe banca Viitorului. Echipa sa a început bine meciul cu Botoşani, iar Artean a dat bară după mai puţin de zece minute. Replica moldovenilor a venit în finalul reprizei.

Keyta a marcat din faţa porţii al şaptelea său gol din acest sezon. Viitorul a reacţionat imediat, dar bara a salvat-o încă o dată pe  Botoşani la execuţia lui Matei.

După pauză, Ongenda a văzut două galbene în decurs de două minute şi a fost eliminat. Dar chiar şi cu un om în minus, tot moldovenii au marcat. Keita a făcut dubla la capătul unei faze superbe.

Constănţenii s-au întors în atac, dar bara s-a opus pentru a treia oară. Luckassen şi-a luat revanşa în minutul 90 şi a făcut 1 la 2, dar a fost prea târziu. Botoşani a bifat prima victorie după cinci etape şi a scos echipa lui Hagi din zona de playoff.

VIITORUL - FC BOTOŞANI: 1-2 (Luckassen 90 / Keyta 35, 67)

• Viitorul: Căbuz - Dussaut, Ghiţă, Mladen, Boboc - Iancu, Artean, Ciobanu - C. Matei, Luckassen, Măţan
  • Rezerve: Tordai, De Nooijer, V. Fernandez, R. Benzar, Grameni, Dobrosavlevici, G. Ganea, Ely, Pitu
  • FC Botoşani: Hankic - Patache, Haruţ, Chindriş, Holzmann - E. Florescu, J. Rodriguez, Ongenda - S. Camara, Keyta, Al Mawas
  • Rezerve: Pap, Braun, Şeroni, E. Papa, D. Croitoru, Fili, Tîrcoveanu, Ashkovski, Toutouh

Min 90. Gooool Viitorul! Kevin Luckassen marchează în cele din urmă după o recentrare a lui Ely Fernandes

Min 89. Şut bun al lui Cosmin Matei, dar Hankic intervine senzaţional

Min 67. Gooool FC Botoşani! Hamidou Keyta marchează din nou, după un şut extrem de precis. Acţiune superbă a oaspeţilor la care a participat şi Al Mawas, unul dintre cei mai activi jucători de pe teren

Min 58. Ongenda este eliminat. Francezul primeşte al doilea galben după ce loveşte într-o minge după fluierul arbitrului

Min 46. A început repriza secundă. La Viitorul a intrat De Nooijer în locul lui Radu Boboc

Pauză la Ovidiu. Primă repriză spectaculoasă, cu multe faze de poartă

Min 37. A doua bară pentru gazde. Cosmin Matei reia cu capul, dar  FC Botoşani are noroc

Min 35. Gooool FC Botoşani! Keyta marchează al 6-lea gol din acest sezon în urma unui corner. La faza precedentă, Căbuz a intervenit excelent în faţa lui Al Mawas

Min 30. Mult mai sigur pe el, Jonathan Rodriguez trage bine de la distanţă, dar Căbuz este atent şi respinge

Min 27. Patache are culoar bun de şut, dar execuţia sa este defectuasă şi nu pune în pericol poarta gazdelor

Min 16. Ocazie pentru gazde! Cosmin Matei intră periculos în careu şi trage, dar Hankic intervine şi trimite mingea în corner

Min 9. Artean trage şi el foarte bine, dar Hankic are noroc, pentru că mingea trimisă de mijlocaşul gazdelor loveşte bara.

Min 6. Eduard Florescu trage de la 25 de metri, dar Căbuz se întinde şi respinge. Primul şut periculos al meciului aparţine oaspeţilor

Min 1. Start în partida de la Ovidiu

Mircea Rednic este în faţa celui de-al doilea meci pe banca tehnică a formaţiei patronate de Gică Hagi. FC Viitorul, locul 6 în Liga 1, întâlneşte marţi, de la ora 21:00, la Ovidiu, formaţia FC Botoşani, ocupanta locului 10 în clasament.

Ambele formaţii vin după două rezultate de egalitate. Viitorul a terminat 1-1 în deplasare partida contra Chindiei, meci în care a evoluat în inferioritate numerică încă din prima repriză. FC Botoşani a remizat, tot 1-1, acasă cu Astra Giurgiu.

LIVE VIDEO ONLINE Viitorul - FC Botoşani, în direct la Telekom Sport 1

"Este un meci important pentru noi, ne dorim foarte mult să terminăm anul în primele 6, pe loc de play-off. E un lucru bun că nu mai avem jucători cu probleme medicale. FC Botoşani este o echipă care vrea să ajungă play-off, joacă fotbal spectaculos, ofensiv, dar noi trebuie să ne luăm toate măsurile. Cu Chindia am fost mulţumit, până la elimiarea lui Cojocaru, am jucat bine. Botoşani are o zi înplus de odihnă faţă de noi, dar trebuie să fim foarte atenţi şi să tratăm meciul cu seriozitate. Pe mine mă interesează punctele, mai puţin spectacolul, mai ales că trebuie să ţinem aproape de cei din faţa noastră", a declarat Mircea Rednic.

Formaţia lui Marius Croitoru nu are nicio victorie în ultimele cinci partide disputate în Liga 1. A pierdut două (cu FCSB şi UTA) şi a remizat în celelalte trei (cu U Craiova, Sepsi şi Astra Giurgiu). Trupa lui Croitoru caută victoria la Ovidiu, iar dacă o va obţine ar putea egala formaţia constănţeană în clasamentul Ligii 1.

FC Viitorul joacă, marţi, pe teren propriu, cu FC Botoşani, de la ora 21.00, în etapa a XIV-a a Ligii I. Partida va fi transmisă în direct de Telekom Sport 1.

Afla mai multe despre: viitorul constanţafc botoşanimircea rednicmarius croitoru