VIDEO | Visul frumos al lui Copil s-a terminat! Federer a câştigat finala de la Basel în două seturi, după ce Copil a condus cu 3-0 şi 4-1 în setul doi

În ultimul act al turneului de la Basel, Marius Copil a cedat în faţa lui numărul 3 mondial, Roger Federer, în două seturi.

VIDEO | Roger Federer - Marius Copil 2-0 (7-6, 6-4)

Roger Federer a câştigat finala de la Basel împotriva lui Marius Copil. Primul set a fost câştigat ceva mai greu, la tiebreak. Pe al doilea, elveţianul l-a început extrem de slab, iar la un moment dat Copil avea chiar 3-0. Clasa lui Federer şi-a spus cuvântul, iar acesta a revenit, iar de la 1-4 nu a mai pierdut niciun game şi a câştigat şi al doilea set, cu 6-4.

Acesta este titlul 99 din cariera lui Federer şi totodată al 9-lea turneu câştigat la Basel.

Marius Copil s-a calificat în finala turneului ATP 500 de la Basel, după ce l-a învins în trei seturi pe Alexander Zverev (5 ATP), scor 6-3, 6-7, 6-4. În cealaltă semifinală, Federe l-a învins pe Medvedev.

Pentru accederea în finală, Copil va încasa un cec în valoare 209.715 euro şi va primi 300 de puncte ATP. Pentru român, acesta este cel mai mare premiu în bani din carieră. Datorită parcursului din Elveţia, Marius Copil şi-a asigurat urrcarea pe locul 60 ATP, cel mai bun din carieră.

Minge de meci fructificată de Roger Federer, 6-4. Visul frumos al lui Marius Copil se termină aici, elveţianul, numărul 3 ATP, câştigă turneul de la Basel.

Break Federer! Copil pierde game-ul după ce a trimis o minge milimetric în afara terenului. 5-4.

Game. La zero. Specialitatea casei. Roger Federer. 4-4.

Break Federer, într-un game în care Copil a avut o lovitură magnifică! 3-4.

Federer rămâne constant când vine vorba de serviciul lui. Game câştigat la zero. 2-4.

Copil luptă şi nu îi cedează lui Federer game-ul de pe propriul serviciu. 1-4.

Federer câştigă primul game din al doilea set, la zero. 1-3.

Copil este de neoprit în setul doi. 0-3.

Break Marius Copil! Românul îi "fură" serviciul elveţianului. 0-2.

Marius Copil câştigă primul game al setului secund. 0-1.

Roger Federer îşi adjudecă primul set, după 7-5 în tiebreak.

Marius Copil câştig un nou game disputat intens şi primul set se decide în tiebreak. 6-6

Elveţianul devine mai agresiv, iese la fileu şi câştigă un nou game la zero. 6-5.

Copil rămâne în primul set. 5-5.

După un game mai puţin bun, Federer revine şi câştigă la zero. Elveţianul este la un pas de a câştiga primul set. 5-4.

Game impecabil al lui Copil, pe serviciul propriu. 4-4.

Elveţianul câştigă din nou pe propriul serviciu şi este din nou în avantaj, în primul set. 4-3.

Break Federer! 3-3.

Federer câştigă un nou game la zero, după ce a reuşit un as. 2-3.

Copil îşi câştigă din nou propriul serviciu. 1-3.

Break Copil. Românul câştigă al treilea game al meciului după o dublă greşeală a lui Federer. 1-2.

Marius Copil îşi câştigă primul game pe propriul serviciu. 1-1.

Finala începe cu un game la 0 al lui Federer. 1-0.

Elveţianul Roger Federer l-a depăşit în două seturi pe Medvedev şi va fi adversarul lui Marius Copil în finala turneului de la Basel.

Pentru tenismenul român este a doua finală ATP din carieră, după cea de la Sofia, tot din acest an, însă la un turneu de 250 de puncte. Copil, venit din calificări, l-a învins în semifinale pe germanul Alexander Zverev (5 ATP), scor 6-3, 6-7 (6), 6-4, după două ore şi 32 de minute.

Partida dintre Copil şi Federer va putea fi urmărită duminică, de la 16:00, în direct la Telekom Sport 4. Cele mai importante momente se pot vedea, în timp real, şi pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: copilfedererfinalabasel,