VIDEO | Voluntari - U Craiova 1-5. Descătuşare pentru olteni: Bancu a reuşit primul hat-trick al carierei. Mitriţă, gol superb

În direct la Telekom Sport, Universitatea Craiova a învins, luni seară, în deplasare, cu scorul de 5-1, echipa FC Voluntari, în ultimul meci al etapei a şasea a Ligii I. Ambele echipe au avut câte un penalti pe final şi Nicuşor Bancu a înscris de trei ori.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Bancu ’24, ’41, ’88 (penalti), Kelic ’27 şi Mitriţă ’39. Este primul hat-trick reuşit de Nicuşor Bancu, de-a lungul carierei sale. Reuşita meciului i-a aparţinut, însă, lui Alexandru Mitriţă. În minutul 39, căpitanul Craiovei l-a driblat elegant pe Vâtcă, apoi a înscris cu stângul.

Pentru FC Voluntari a înscris Laidouni, în minutul 85, din penalti.

În urma acestei victorii, Craiova a acumulat opt puncte şi a urcat pe locul al şaselea, în timp ce FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu un singur punct.

La meci a asistat şi selecţionerul Cosmin Contra, alături de Mihai Stoica şi de Nicolae Dică.

Voluntari - Universitatea Craiova 1-5 (Laidouni 85'-pen./Bancu 24', Bancu 41', 88'-pen., Kelic, 27', Mitriţă 39')

FC Voluntari: Vâtcă - Hodorogea, Walace (Belahmeur ’42), Zgrablic - Ricardinho, Sesar (Ciucur ’79), C. Lazăr, Laidouni, A. Vlad – Pîrcălabu (Tudorie ’23), Căpăţînă. Antrenor: Dinu Todoran

Universitatea Craiova: Pigliacelli - F. Borţa, Kelic, T. Ferreira, Briceag (Burlacu ’59) – Fedele (Mateiu ’73), Cicâldău, Bancu – Bărbuţ (Markovic ’67), Baicu, A. Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

Final de meci.

Min. 88: Gol, Craiova! Bancu execută lovitura de la 11 şi reuşeşte hat-trick-ul.

Min. 86: Penalty şi pentru olteni, după un fault al lui Vâtcă asupra lui Markovic.

Min. 85: Gol, FC Voluntari! Laidouni înscrie din lovitură de la 11 metri.

Min. 83: Cea mai mare ocazie a reprizsei secunde îi aparţine lui Mihai Căpăţână, autor al unui şut bun din afara careului, mingea trecând puţin peste poarta lui Pigliacelli.

Min. 65: 20 de minute din repriza a doua şi nici măcar o ocazie de gol. În schimb, Laidouni îşi arată limitele, călcând pe minge.

Min. 46: Se reia jocul.

Pauză la Voluntari.

Min. 41: Gooool, Craiova! Bancu reuşeşte dubla, din pasa lui Mitriţă.

Min. 39: Gooool, Craiova! Alexandru Mitriţă duce scorul la 3-0, după ce driblează elegant portarul cu piciorul drept şi înscrie cu stângul. Este cel de-al cincilea gol stagional pentru Mitriţă.

Min. 27: Gooool, Craiova! Marchează şi Kelic, cu o lovitură de cap, după o pasă decisivă a aceluiaşi Cicâldău.

Min. 24: Goool, Craiova! În cele din urmă, Nicuşor Bancu reuşeşte să înscrie, după o pasă foarte bună a lui Cicâldău şi o eroare de marcaj a gazdelor.

Min. 23: Încă o şansă de gol pentru Bancu, cel mai periculos om al Craiovei, în această seară.

Min. 6: Ocazie şi pentru gazde, care cer penalty pentru un presupus henţ al lui Renato Kelic.

Min. 2: Ocazie Craiova! Prima mare ocazie a întâlnirii îi aparţine lui Nicuşor Bancu, care trage pe lângă poarta lui Vâtcă.

Min. 1: A început partida.

Voluntari - Craiova sau, altfel spus, confruntare dintre locurile 14 şi 12 în Liga I. Ilfovenii ocupă ultima poziţie în clasament, iar Daniel Opriţa a demisionat de la Voluntari. Locul său a fost luat de Dinu Todoran, care va începe aventura cu un meci tare împotriva Craiovei.

”Leii” din Bănie au uitat să mai atace în acest start de campionat. Universitatea Craiova e abia pe locul 12, cu doar cinci puncte strânse în cinci meciuri. Cinci goluri marcate şi tot atâtea primite are echipa lui Mangia la bilanţ, iar scaunul italianului se clatină serios.

Craiova vine la Voluntari după înfrângerea neaşteptată cu Chiajna, scor 0-1, în timp ce gazdele se prezintă azi după trei înfrângeri consecutive şi cu doar un singur punct în clasament.

În sezonul trecut, Craiova a luat patru puncte din meciurile cu Voluntari. Egal în Bănie şi victorie pe terenul ilfovenilor.

Voluntari - Craiova se joacă azi, de la 21:00, în direct la Telekom Sport 1. Golurile şi cele mai importante faze pot fi văzute, în timp real, pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: craiovavoluntariliga 1