VIDEO | Werder Bremen - Bayer Leverkusen 1-4. Spectacol între cele două echipe

Bundesliga

Werder Bremen şi Bayer Leverkusen s-au întâlnit luni, 18 mai, într-o partidă din cadrul etapei a 26-a din Bundesliga, prima după pauza pricinuită de pandemia de coronavirus. Meciul s-a terminat cu 4-1 pentru oaspeţi, care au dominat partida.

VIDEO | Werder Bremen - Bayer Leverkusen 1-4 (Gebre Selassie 30 / Havertz 28, 33, Weisser 61, Demirbay 78)

• Werder Bremen: Pavlenka - Gebre Selassie, Veljkovic, Moisander, Friedl - Eggestein, Vogt, Bargfrede - Bittencourt, Selke, Rashica
  • Bayer Leverkusen: Hradecky - Weisser, Bender, Tapsoba, Sinkgraven - Aranguiz, Demirbay - Wirtz, Amiri, Diaby - Havertz

Min. 90+2 Finalul partidei.

Min. 78 GOOOL Leverkusen! Demirbay marchează, iar partida e decisă.

Min. 61 GOOOL Leverkusen! Weisser marchează şi el cu capul.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+1 Finalul primei reprize.

Min. 33 GOOOL Leverkusen! Al treilea gol cu capul al partidei. Havertz reuşeşte dubla.

Min. 30 GOOOL Bremen! Gebre Selassie egalează cu capul la doar câteva minute de la deschiderea scorului.

Min. 28 GOOOL Leverkusen! Diaby centrează de pe dreapta, iar Havertz înscrie cu capul, după ce ieşire greşită a lui Pavlenka.

Min. 1 A început partida.

În ultimul meci al etapei, Werder Bremen reia lupta pentru evitarea retrogradării. Este penultima în Bundesliga şi are neapărat nevoie de victorie, dacă vrea să mai evolueze şi sezonul viitor pe prima scenă a fotbalului german. Se află la opt puncte în spatele primului loc ce se salvează, ocupat de Mainz, însă poate reduce ecartul al cinci puncte.

LIVE VIDEO | Werder Bremen - Bayer Leverkusen, ora 21:30, pe Telekom Sport 1

Nu va fi deloc uşor pentru pentru Werder Bremen. Bayer Leverkusen este obligată şi ea să câştige pentru a rămâne în obiectiv - locul patru, ce duce în preliminariile Ligii Campionilor. Poate profita de pasul greşit făcut de RB Leipzig, acasă, cu Freiburg, scor 1-1. În schimb, Borussia Mochengladbach s-a impus într-o partidă care se anunţa extrem de dificilă, pe terenul celor de la Eintracht Frankfurt, scor 3-1, şi vor termina etapa pe locul al treilea.

Afla mai multe despre: bundesliga