Viitorul sună bine! Recordul pentru cel mai tânăr marcator din UEFA Youth League a fost doborât de două ori

O premieră miercuri, în etapa din UEFA Youth League. Recordul pentru cel mai tânăr marcator din istoria competiţiei a fost doborât de două ori într-o perioadă de doar câteva minute.

În minutul 84 al partidei dintre Ajax şi AEK Atena, Naci Unuvar stabileşte scorul final al partidei, 6-0, dintr-o lovitură de pedeapsă. Turcul are doar 15 ani şi 3 luni şi a devenit cel mai tânăr marcator din Youth League, record pe care l-a deţinut aproximativ două minute.

În minutul 86 al meciului dintre Manchester City şi Lyon a înscris Rayan Cherki, un atacant francez, tot în vârstă de 15 ani, cu o lună mai tânăr decât jucătorul lui Ajax Amsterdam.

Totodată, Cherki este al 5-lea cel mai tânăr jucător care a evoluat vreodată în competiţia europeană destinată jucătorilor sub 19 ani.

Afla mai multe despre: rayan cherkiajax amsterdamlyonrecordyouth league