Villareal rămâne peste Real Madrid în clasament după meciul dintre cele două formaţii încheiat la egalitate din etapa a 10-a

Real Madrid avea nevoie de victorie pentru a trece peste Villareal în clasament

Real a deschis scorul după doar 3 minute de joc prin Mariano. Acesta a trimis perfect cu capul un balon venit de la Carvajal. Jocul a fost echilibrat în continuare cu Villareal ceva mai prezentă în atac căutând egalarea. La pauză scorul a rămas 0-1. Chiar dacă nu a mai forţat pe atac, debutul reprizei secunde a aparţinut echipei antrenate de Zidane. Cu 15 minute înainte de final, Courtois are o intervenţie întârziată şi centralul acordă penalty pentru gazde. Gerard Moreno este cel care execută şi transformă fără probleme lovitura de la 11 metri iar meciul se termină la egalitate, 1-1. Finalul a fost dominat clar de gazde, însă fără a se modifica şi tabela de marcaj.

Adversarii Realului au primit 4 lovituri de la 11 metri în ultimele două jocuri. Real este pe locul 4 în acest moment cu 17 puncte în timp ce Villareal are un meci în plus şi este pe locul 2 cu 19 puncte. Real Sociedad conduce La Liga cu 20 de puncte. Barcelona este abia pe locul 9 cu 11 puncte dar are două meciuri în minus faţă de Real şi 3 faţă de Villareal. Pentru Real urmează meciul de acasă cu Deportivo Alaves în timp ce Villareal joacă în deplasare cu echipa de pe primul loc în La Liga, Real Sociedad.