”Vina este a noastră, a jucătorilor!” Fotbaliştii Viitorului anunţă un nou început: ”Trebuie să ne trezim. Începe un nou campionat pentru noi!”

Farul Constanța

Viitorul Constanţa a pierdut pe teren propriu, scor 0-2, partida cu Gaz Metan Mediaş, ultimul meci al sezonului regular. Larie în minutul 28 şi Valente în minutul 39 au marcat golurile victoriei medieşene.

Doi dintre jucătorii Viitorului, Romario Benzar şi Sebastian Mladen au vorbit la finalul partidei.

”Ne-am fi dorit să luăm cele trei puncte, ne-am antrenat bine, dar cred că ne-a lipsit şi puţin şansa. Trebuie să ne trezim în ceasul al 12-lea şi să muncim mai mult şi să vină prima victorie. Cred că avem nevoie să câştigăm un meci, ca să prindem puţină încredere” a mărturisit Romario Benzar (Viitorul), după meci.

”Deşi am avut câteva ocazii, consider că nu am jucat aşa cum ne-am dorit şi cum trebuia. Terminăm campionatul pe un loc pe care nu ne doream să fim, dar de săptămâna viitoare începe un campionat nou pentru noi. Vina principală este a noastră, a jucătorilor. Nu am reuşit să ne exprimăm jocul aşa cum ni s-a cerut” a spus şi Sebastian Mladen.

Viitorul - Gaz Metan Mediaş 0-2

Criza se adânceşte la Viitorul, chiar şi după demiterea lui Rednic. Constănţenii au fost învinşi acasă de Gaz Metan, o echipă care nu mai câştigase pe teren străin din luna noiembrie. Ganea a ratat incredibil în startul meciului, iar medieşenii au deschis scorul la prima ocazie. Larie a marcat împotriva fostei sale echipe.

Oaspeţii şi-au dublat avantajul cu cinci minute înaintea pauzei. Plecat dintr-o poziţie suspectă de offside, Valente l-a învins pe Cojocaru. Apoi, centrarea greşită a lui Benzar l-a hipnotizat pe Pleşca, dar mingea a căzut pe bară. Constănţenii au atacat cu toată forţa în actul secund. Gaztanaga a irosit o şansă imensă, iar ocaziile au continuat să curgă până spre final. Pitu şi Jo au ratat în aceeaşi fază, Gaztanaga a trecut din nou pe lângă gol, iar Viitorul - Gaz Metan s-a încheiat 0 la 2.

Au evoluat:

FC Viitorul: Cojocaru - Benzar (Boboc '61), Mladen, Dobrosavlevici, Dussaut - C. Matei, Gaztanaga, Ciobanu (Grameni '79)- G. Ganea (Jo  '43), Tsoumou (Pitu '79), Babunski (Chiţu '61). Antrenor: Cătălin Anghel

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Baco, Larie, Horj - Butean, De Moura, Alceus (Pambou 46'), R. Deaconu (Ciocanu '90+2), Velisar - Plumbuitu (Valente '11/ Romeo '85), V. Morar (Mates '90+2). Antrenor: Mihai Teja

Afla mai multe despre: romario benzarsebastian mladen