Vinales a câştigat MP al Australiei la Moto GP. Campionul Mondial, Marc Marquez a abandonat

Sporturi cu motor

Pilotul spaniol Maverick Vinales (Yamaha) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Australiei, antepenultima etapă a Campionatului Mondial de MotoGP.

El a fost urmat de italienii Andrea Iannone (Suzuki) şi Andrea Dovizioso (Ducati). Spaniolul Marc Marquez (Honda), care şi-a asigurat al cincilea titlu mondial din carieră în etapa precedentă, din Japonia, a abandonat cursa de la Phillip Island, în turul al şaselea, după un acroşaj cu un alt concurent.

După 17 etape, Marquez are 296 de puncte şi este primul în clasamentul piloţilor. Dovizioso este al doilea, cu 210 de puncte, iar pe locul trei se află italianul Valentino Rossi (Yamaha), cu 195 de puncte.

Penultima etapă, Marele Premiu al Malaysiei, va avea loc la 4 noiembrie, la Sepang.

Afla mai multe despre: maverik vinalesmoto gp