Baschet masculin | U-BT Cluj-Napoca - Aris Salonic 90-74, în Euro Cup

Baschet

U-BT Cluj-Napoca a reuşit a zecea sa victorie în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup, 90-74 (23-22, 22-16, 31-16, 14-20) cu echipa greacă Aris Midea Salonic, miercuri seara, în BT Arena.

U-BT, victorie cu grecii de Aris Salonic

''U'' şi-a asigurat victoria încă din sfertul al treilea, iar cu zece minute înainte de final conducea la peste 20 de puncte pe tabela de marcaj.

Cei mai buni oameni ai clujenilor au fost Emanuel Căţe, cu 18 puncte, 4 recuperări, Bryce Jones, 17 p, 5 rec, 4 pase decisive, Andrija Stipanovic, 16 p, 4 rec, Dennis Seeley, 13 p, 5 pd.

• De la oaspeţi s-au evidenţiat Silvio De Sousa, 14 p, 3 rec, Jonathan Stark, 13 p, 6 pd.

În alte meciuri jucate miercuri în grupă, 7bet-Lietkabelis Panevezys a pierdut acasă cu campioana Dreamland Gran Canaria, scor 84-92, iar Turk Telekom Ankara a trecut de Dolomiti Energia Trento cu 78-70.

Pe 17 ianuarie, U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci, în deplasare cu ratiopharm Ulm.

Clasament:

1. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 11 victorii - 2 înfrângeri
2. Dreamland Gran Canaria 11-3
3. U-BT Cluj-Napoca 10-4
4. ratiopharm Ulm 8-5
5. Aris Midea Salonic 6-8
6. Dolomiti Energia Trento 6-8
7. Buducnost VOLI Podgorica 5-8
8. Turk Telekom Ankara 5-9
9. 7bet-Lietkabelis Panevezys 5-9