Bogdan Racoviţan a luat roşu direct în Europa League! Românul a lăsat-o pe Rakow în 10 oameni la Lisabona după doar 13 minute

Bogdan Racoviţan a avut o seară foarte proastă în Europa League, în deplasarea lui Rakow la Sporting Lisabona.

Bogdan Racoviţan, roşu direct în Europa League! Românul a lăsat-o pe Rakow în 10 oameni la Lisabona după doar 13 minute

Titular în meciul de la Lisabona, fundaşul român a fost eliminat în minutul 13, după o ţinere în careu. Deşi iniţial arbitrul meciului nu a luat nicio decizie, sistemul VAR a schimbat dramatic deznodământul acelui fault.

Consultând sistemul VAR, arbitrul a revenit asupra deciziei şi i-a arătat cartonaşul roşu internaţionalului român. Mai mult decât atât, Sporting a primit penalty, iar lusitanii au profitat de oporunitatea ivită. Pedro Goncalves a transformat fără emoţii de la punctul cu var şi a deschis astfel scorul.

• 900.000 de euro este cota de piaţă a lui Bogdan Racoviţan, potrivit portalului de specialiate Transfermarkt.com
  • Fotbalistul a fost transferat de Rakow în 2021 de la FC Botoşani

PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu, doar egal cu Aberdeen

Echipa greacă PAOK Salonic, antrenată de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a terminat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia scoţiană FC Aberdeen, într-un meci contând pentru grupa G din Conference League.

Elevii lui Răzvan Lucescu s-au văzut conduşi, la Salonic, din minutul 14, când Luis Lopes a primit de la Devlin şi l-a învins portarul Kotarski. Gazdele au reuşit să egaleze repede, prin Taison, în minutul 23, golul fiind validat de tehnologia VAR.

În repriza secundă PAOK a trecut în avantaj la golul lui Mbwana Samatta, din minutul 67, însă a fost egalat repede, după numai trei minute, de Jamie McGrath. Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, iar PAOK pierde primul punct în grupa G, dar conduce în clasament cu 10 puncte, urmată de Eintracht Frankfurt, cu 9 puncte şi de Aberdeen, cu 2 puncte.

• Grupa A: West Ham United – Olympiacos Pireu 1-0 (Lucas Paqueta 73);
  • Grupa A: Freiburg – Backa Topola 5-0 (Rohl 24, Eggestein 56, Weisshaupt 69, Adamu 80, Doan 90+2);
  • Grupa B: AEK Atena – Olympique Marseille 0-2 (Mbemba 25, Sarr 90+3);
  • Grupa C: Glasgow Rangers – Sparta Praga 2-1 (Danilo Pereira 12, Cantwell 20 / Haraslin 77);
  • Grupa C: Betis Sevilla – Aris Limassol 4-1 (Borja Iglesias 34, Aitor Ruibal 64, Marc Roca 79, Ezzalzouli 90+4 / Brown 84);
  • Grupa D: Sporting Lisabona – Rakow 2-1 (Pedro Goncalves 14 penalti, 52 penalti / Rundic 71);
  • Grupa D: Atalanta – Sturm Graz 1-0 (Djimsiti 50);
  • Grupa H: Hacken – Molde 1-3 (Hrstic 65 / Gulbrandsen 16, Eriksen 24, 86).