Clippers - Sixers 107-121. Philadelphia, prestaţie uluitoare la Los Angeles. Gazdele au avut toate vedetele disponibile. Oaspeţii, fără Embiid

NBA

Los Angeles Clippers a jucat pe teren propriu, cu toate vedetele pe parchet, dar nu a putut face faţă unei echipe Philadelphia 76ers fără superstarul ei numărul 1, Joel Embiid.

Fără Embiid, Sixers au reuşit o victorie colosală pe terenul celor de la Los Angeles Clippers

Los Angeles Clippers a pierdut meciul de pe teren propriu cu Philadelphia 76ers, scor 107-121.

A fost o mare supriză în California. Deşi au fost egalaţi la 70 după ce au avut în două rânduri şi 17 puncte avans, oaspeţii de la Sixers au rămas concentraţi şi s-au impus după un sfert patru excelent.

Tobias Harris a fost omul principal până la pauză, cu 19 puncte, în timp ce în partea a doua Tyrese Maxey a devenit liderul Philadelphiei, acesta reuşind 18 puncte în repriza secundă. De altfel, ambii jucători ai oaspeţilor au terminat cu 24 de puncte marcate.

În schimb, la Clippers, deşi au avut toate superstarurile valide, nimeni nu a strălucit, Kawhi Leonard având 20 de puncte, Paul George - 18, şi James Harden doar 12, după ce marcase opt în primele minute.

Astfel, Philadelphia a urcat pe locul şapte în Conferinţa de Est, cu un bilanţ de 39 de victorii şi 32 de eşecuri, fiind la egalitate cu a opta clasată, Miami Heat.

De asemenea, Sixers aşteaptă cu nerăbdare să afle dacă Joel Embiid, MVP-ul sezonului anterior şi cel mai bun marcator al sezonului din NBA în momentul accidentării, se va reface până la începerea playoff-ului după intervenţia chirurgicală la menisc.

De partea cealaltă, Los Angeles Clippers se clasează pe 4 în Vest, cu 44 de victorii şi 26 de înfrângeri.