Danemarca a spulberat România la Campionatul Mondial de handbal, însă tricolorele merg în grupa principală. Care sunt următoarele adversaregalerie foto

Handbal

Danemarca a învins categoric România, scor 39-23, în a treia partidă la Campionatul Mondial de handbal feminin. Tricolorele au cedat complet după minutul 20, iar danezele au încheiat pe primul loc grupa. Elevele lui Pera merg totuşi în grupele principale.

Ce urmează pentru România la Campionatul Mondial de handbal feminin

Astfel, sunt calificate mai departe, în grupa preliminară III, Danemarca, cu 4 puncte, România 2 şi Serbia 0. Adversare le vor fi, în ordine, Germania, Japonia şi Polonia, din grupa preliminară F, cu meciuri în 7, 9 şi 11 decembrie.

În grupa preliminară E, tricolorele au învins anterior Chile (44-19) şi Serbia (37-28).

Primele două clasate în grupa III se vor califica în sferturile de finală, cu meciuri programate în 12-13 decembrie, urmate de semifinalele din 15 decembrie şi finalele pentru medalii, în 17 decembrie.

Obiectivul naţionalei antrenate de Florentin Pera este o clasare în primele opt locuri, performanţă care i-ar permite să participe apoi la turneele preolimpice din luna aprilie 2024.

Danemarca - România 39-23

• Pentru România au marcat Lixăndroiu 5 goluri, Pintea 3, Seraficeanu 3, Ostase 3, Popa 2, Dindiligan 2, Buceschi 2, Badea 2, Gogîrlă 1, iar din echipa Danemarcei s-a remarcat Jorgensen 10.
  • Căpitanul Cristina Neagu nu a jucat nici al treilea meci al României la CM.

Min. 60 Înfrângere dureroasă pentru România, 23-39 cu Danemarca.

Min. 58 Badea trimite elegant în poartă de pe extrema dreaptă.

Min. 57 Lixăndroiu ratează de la 7 metri.

Min. 55 Dindiligan înscrie de pe extremă.

Min. 51 Popa ratează, faţă în faţă cu portarul advers.

Min. 46 Bazaliu pasează greşit, iar Jorgensen se duce până în poartă pentru al 30-lea gol marcat de Danermarca.

Min. 45 Badea îşi ia revanşa şi înscrie de pe extremă, după un contraatac.

Min. 43 Badea ratează de pe extremă.

Min. 39 După trei aruncări ratate, Popa marchează de la distanţă.

Min. 38 Lixăndroiu marchează pentru România, dar Danermarca conduce cu 26-14.

Min. 37 Jorgensen face 26-13 cu o aruncare de la distanţă.

Min. 34 Ostase marchează golul al 12-lea al României, dar Danemarca dă replica imediat pe contraatac.

Min. 33 Danemarca îşi continuă prestaţia bună, iar Hansen a marcat pe contraatac.

Min. 31 A început repriza secundă.

Min. 30 Pauză!

Min. 29 Hansen marchează ultimul gol al primei reprize. Tricolorele lui Pera au suferit enorm, după minutul 20, iar Danemarca conduce cu 21-10.

Min. 28 Buceschi ratează de la 7 metri, 19-10 pentru Danemarca.

Min. 27 Danemarca a marcat din nou, după ce România a scor sportarul pe faza ofensivă.

Min. 23 Jorgensen face 13-9 pentru Danemarca, de la 7 metri.

Min. 19 Ciucă face un meci bun! Portarul României a avut încă o intervenţie şi a menţinut diferenţa din Danemarca - România 11-9.

Min. 15 Lixăndroiu înscrie cu o aruncare puternică din inter, dar Danemarca a înscris rapid şi conduce cu 10-8.

Min. 12 Reinhardt face 9-7 pentru Danemarca pe contraatac.

Min. 11 România a egalat Danemarca, Pintea a trimis în poartă de pe pivot.

Min. 10 Danemarca a scos portarul, iar România a revenit la un gol în spate, 6-7.

Min. 9 Buceschi pătrunde şi înscrie din nou.

Min. 7 Seraficeanu marchează de pe extremă, însă Danermarca conduce cu 5-4.

Min. 5 România revine la un gol în spatele danezelor, 3-4.

Min. 2 Danemarca ajunge în avantaj după un contraatac.

Min. 1 Buceschi pătrunde şi marchează primul gol al meciului.

Min. 1 A început meciul care le-ar putea aduce pe tricolore cu maximum de puncte în grupa principală.

Un prim „7” probabil pentru România: Ciucă, Dincă, Buceschi, Laslo, Bucur, Seraficeanu, Pintea

Un prim „7” posibil Danemarca: Toft, Friis, Jorgensen, Petersen, Burgaard, Ostergaard, Heindahl

Partida României cu Danemarca va avea loc în Jyske Bank Boxen, din Herning, de la ora 21:30, şi va fi LiveBLOG pe HotNews.ro şi în direct Prima Sport 1.

În funcţie de rezultatul acestui meci, România va ajunge în Grupa Principală III cu 4 puncte (victorie), 3 puncte (remiză) sau 2 puncte (înfrângere). În următoarea fază a competiţiei, „tricolorele” vor întâlni Germania, Polonia şi Japonia.

Cele mai recente întâlniri între cele două naţionale au avut loc în preliminariile Campionatului European 2022, danezele impunându-se în ambele partide disputate în 2022 cu 32-27 şi 35-28.

Ce a declarat Florentin Pera înainte de meci:

”Abordăm cu încredere şi dorinţa de a face un joc bun meciul împotriva echipei gazdă, Danemarca, una dintre principalele favorite la câştigarea Campionatului Mondial. Presiunea va fi pe Danemarca, evoluţia noastră din meciul cu Serbia a generat încredere şi motivaţie în cadrul echipei noastre”, a declarat Pera, selecţionerul României.

Afla mai multe despre: danemarcaromâniacampionatul mondial