Din Qatar la Monaco. Fotbalistul japonez a jucat în două meciuri pe două continente în mai puţin de 24 de ore

Ligue 1

Takumi Minamino (29 de ani) a jucat în două meciuri pe două continente în mai puţin de 24 de ore.

Minamino, două meciuri în două zile pe două continente diferite

Takumi Minamino, eliminat sâmbătă din Cupa Asiei pe Naţiuni cu Japonia, a jucat în Ligue 1, pentru AS Monaco, după nici 24 de ore, relatează Le Figaro.

Abia întors sâmbătă din Qatar, internaţionalul japonez a evoluat pentru AS Monaco împotriva echipei Le Havre, duminică, la mai puţin de 24 de ore după ce ”Samuraii” au fost eliminaţi de Iran în sferturile Cupei Asiei, scor 1-2.

La echipa sa naţională, Minamino a intrat în teren sâmbătă, în jurul orei 15.00 a Franţei. A doua zi, el l-a înlocuit pe Akliouche la AS Monaco în minutul 71, la ora 14.30 a Franţei, în meciul cu Le Havre, scor 1-1, în etapa a 20-a din Ligue 1.

În vârstă de 29 de ani, Takumi Minamino evoluează la AS Monaco din 2022 şi a bifat 41 de meciuri, reuşind şase goluri şi opt pase de gol.

În naţionala japoneniei, jucătorul ofensiv trecut şi pe la Liverpool a adunat 57 de meciuri şi a marcat 20 de goluri.

Afla mai multe despre: ligue 1takumi minaminomonaco