GREU DE UCIS! Simona o elimină dramatic pe campioana din 2016 şi merge în marea finală Australian Open! Halep - Kerber 6-3, 4-6, 9-7

Simona Halep s-a calificat în finala Australian Open, după ce a învins-o dramatic pe Angelique Kerber, la capătul unuia dintre cele mai bune meciuri din carieră, scor 6-3, 4-6, 9-7.

A fost un meci cu o desfăşurare incredibilă, în care Halep a părut la un moment dat scăpată în câştigătoare, dar Kerber a revenit şi a avut două mingi de meci, pe care Simona le-a salvat după un game de mare luptă.

Halep a început meciul excelent şi a condus-o pe Kerber cu 5-0, la capătul a 13 minute în care campioana Australian Open din 2016 a câştigat doar cinci puncte. Nu avea însă să fie aşa de uşor pentru Halep.

Simona şi-a adjudecat în cele din urmă primul set, scor 6-3, însă Kerber a revenit în meci şi a arătat că e gata de "maratonul" pe care îl promitea în declaraţiile premergătoare partidei.

Sportiva din Germania a câştigat setul secund, scor 6-4, şi a început decisivul excelent, cu un break. Halep a revenit rapid la conducere şi s-a distanţat la 5-3. A fost momentul în care partida a devenit cu adevărat dramatică.

La 5-4, Halep a avut două şanse să închidă meciul, însă Angelique le-a salvat şi a împins setul în "prelungiri". A venit apoi rândul campioanei din 2016 să aibă două mingi de meci, pe care Halep le-a salvat senzaţional.

La 8-7, Halep a mai ratat un punct de meci, dar l-a fructificat pe al doilea şi a obţinut biletele pentru a treia finală de Mare Şlem din carieră, prima la Australian Open.

În finala de sâmbătă, Halep o va întâlni pe Caroline Wozniacki (cap de serie nr. 2), aflată de asemenea la a treia finală de Grand Slam din carieră, fără să fi câştigat vreuna până acum. Astfel, cele două sportive se vor lupta în ultimul act atât pentru primul loc în clasamentul WTA, cât şi pentru primul titlu de Mare Şlem din palmares.

GAME, SET ŞI MECI Simona Halep!!! Victorie senzaţională pentru Simona, care închide partida cu al patrulea punct de meci avut în faţa lui Kerber!

UPDATE 09:35 GAME Halep! Simona face 8-7 şi are din nou şansa să închidă meciul pe serviciul lui Kerber

UPDATE 09:31 7-7! Simona revine la conducere, dar Kerber îşi face şi ea serviciul şi drama continuă

UPDATE 09:24 REBREAK Halep! Absolut incredibilă desfăşurare a meciului! A venit rândul Simonei să salveze două mingi de meci şi să revină în meci! E 6-6 în decisiv!

UPDATE 09:16 BREAK Kerber! Simona îşi pierde serviciul şi are nevoie de cel mai bun tenis al ei pentru a rămâne în meci. Kerber serveşte pentru calificarea în finală

UPDATE 09:16 GAME Kerber! Angelique salvează două mingi de meci şi se impune după un game senzaţional, în care Simona nu a găsit din păcate puterea să închidă meciul!

UPDATE 09:02 REBREAK Kerber! Campioana din 2016 face un punct senzaţional şi rămâne în viaţă! 5-4 pentru Halep şi Kerber urmează la serviciu.

UPDATE 09:02 BREAK Halep! Simona câştigă la 15 pe serviciul lui Kerber şi serveşte pentru meci! 5-3

UPDATE 09:00 GAME Halep! FABULOS! Simona revine de la 0-30 şi face patru puncte consecutiv, cu lovituri senzaţionale! 4-3 pentru Halep

UPDATE 08:57 GAME Kerber! Se merge în continuare cap la cap! E 3-3 în setul decisiv.

UPDATE 08:53 GAME Halep! Ce meci! Iar organizatorii AusOpen sunt de acord că asistăm la una dintre cele mai frumoase partide ale turneului!

UPDATE 08:49 GAME Kerber! E 2-2 şi fiecare punct al meciului e extrem de disputat. Adversara Simonei declara înainte de meci că se aşteaptă la un "maraton" şi aşa este

UPDATE 08:43 GAME Halep! Simona îşi face cu uşurinţă serviciul şi preia conducerea: 2-1.

UPDATE 08:39 REBREAK Halep! Simona revine imediat în set restabileşte egalitatea, 1-1! A fost un nou game cu o desfăşurare incredibilă. Halep a condus cu 40-0, dar Kerber a revenit. Simona l-a adjudecat însă după două puncte superbe.

UPDATE 08:36 BREAK KERBER, după un punct incredibil. Halep începe cu stângul decisivul

UPDATE 08:31 SET KERBER! Simona salvează două mingi de set, însă Kerber o fructifică pe a treia! Vom avea decisiv pentru stabilirea celei de-a doua finaliste la Australian Open

UPDATE 08:26 BREAK Kerber, care se află pentru prima dată la conducerea unui set! 5-4 pentru fostul lider WTA şi Halep trebuie să câştige pe serviciul adversarei pentru a evita decisivul!

UPDATE 08:21 GAME Kerber! Angelique câştigă un game foarte echilibrat şi restabileşte egalitatea

UPDATE 08:13 GAME Halep! Simona revine în avantaj după un game alb! E 4-3 şi Simona se apropie de marea finală

UPDATE 08:07 REBREAK Kerber! Halep rămâne în avantaj, dar sportiva din Germania are acum şansa să egaleze situaţia în setul 2

UPDATE 08:02 BREAK Halep! Simona se desprinde şi în setul secund, după un punct decisiv superb! 3-1

UPDATE 07:55 Simona rămâne în avantaj şi în setul secund, însă meciul s-a echilibrat mult şi Kerber o face pe Halep să muncească pentru fiecare punct. E 2-1 şi urmează Kerber la serviciu.

UPDATE 07:49 GAME Halep! Simona începe şi setul secund foarte bine şi îşi fructifică serviciul

UPDATE 07:44 SET HALEP! Simona închide, în sfârşit, primul set, cu un nou game câştigat pe serviciul adversarei, scor 6-3, după ce a condus cu 5-0.

UPDATE 07:42 BREAK Kerber! Fostul lider mondial câştigă la 0 pe serviciul Simonei şi scorul devine 5-3

UPDATE 07:39 Kerber îşi face şi game-ul de serviciu şi revine la 5-2. Simona serveşte din nou pentru a închide primul set

UPDATE 07:36 REBREAK! Kerber reuşeşte primul game al meciului şi scorul devine 5-1 pentru Halep

UPDATE 07:32 BREAK Halep! Incredibil! Simona duce scorul la 5-0, cu doar 5 puncte cedate adversarei până în acest moment!

UPDATE 07:30 Halep e impecabilă şi îşi face game-ul de serviciu la 0! E 4-0 şi Simona pare descătuşată

UPDATE 07:27 BREAK Halep! Opţiune serioasă pentru primul set luată de Simona, cu un nou game câştigat pe serviciul adversarei.

UPDATE 07:25 Simona face rapid 2-0 şi îşi consolidează break-ul. Nu va fi însă un meci uşor pentru Halep, care are în faţă una din cele mai bune jucătoare din circuit din punct de vedere defensiv.

UPDATE 07:22 BREAK HALEP! Debut perfect pentru Simona, care fructifică prima şansă de break a meciului

UPDATE 07:20 A început meciul. Kerber va servi prima.

UPDATE 06:55 Intrăm în linie dreaptă pentru meciul care o poate propulsa pe Simona Halep spre a treia finală de Mare Şlem a carierei!

În prima semifinală feminină, Caroline Wozniacki (2 WTA) a trecut de Elise Mertens (37 WTA), scor 6-3, 7-6 (2) şi s-a calificat în premieră în finala Australian Open.

SImona Halep trebuie astfel să câştige turneul pentru a-şi păstra poziţia de lider mondial şi după Australian Open.

• Kerber a câştigat ultimele două confruntări directe, iar scorul dintre cele două e de 4-4. Toate cele patru victorii ale Simonei Halep au venit însă pe hard, suprafaţă pe care se dispută şi Australian Open

Simona Halep (1 WTA) s-a calificat spectaculos în semifinale, după o victorie superbă obţinută în faţa Karolinei Pliskova (6 WTA), scor 6-3, 6-2, la capătul unui meci ce a ţinut o oră şi 13 minute.

În semifinale, constănţeanca o va întâlni pe Angelique Kerber (16 WTA), care a trecut uşor în sferturi de Madison Keys, scor 6-1, 6-2, şi se află în cursă pentru al treilea titlu de Mare Şlem din carieră. Fost lider mondial în 2016, Kerber se află din nou în vârf de formă, după un sezon 2017 dezamăgitor, încheiat pe locul 21 WTA, mult sub aşteptări.

Sportiva din Germania va reveni în TOP 10 WTA graţie calificării în semifinale, însă nu-şi doreşte să se oprească aici şi speră să repete performanţa din 2016, când a câştigat Australian Open după o finală cu Serena Williams.

Halep - Kerber, drumul spre semifinalele Australian Open

Joi, după 07:00, în semifinalele Australian Open vor fi faţă în faţă probabil cele mai în formă jucătoare ale începutului de sezon.

Simona Halep şi Angelique Kerber sunt neînvinse în 2018 şi ambele au cedat doar 3 seturi în noul an. Kerber are 14 victorii (inclusiv cele 4 succese obţinute în Cupa Hopman) şi a cucerit turneul de la Sydney. Halep are 10 victorii până în acest moment si a cucerit turneul de la Shenzhen (China).

• Sferturi: Angelique Kerber - Madison Keys 6-1, 6-2

Halep vs Kerber, 4-4 la întâlnirile directe! Kerber, victorie în singura confruntare dintr-un Mare Şlem: Wimbledon 2016

Simona Halep şi Angelique Kerber sunt două dintre vedetele ultimilor ani din circuitul WTA şi s-au întâlnit de opt ori înainte de semfifinala programată să se dispute joi, după ora 07:00.

Cele două şi-au împărţit victoriile în precedentele opt confruntări, însă Simona Halep are un avantaj în ceea ce priveşte confruntările pe hard, unde a obţinut toate cele patru victorii în faţa fostului lider WTA.

Kerber are însă un avantaj moral în faţa Simonei Halep, în condiţiile în care şi-a adjudecat ultimele două meciuri directe, ambele jucate în 2016, dar şi singura confruntare disputată la un Mare Şlem. S-a întâmplat la Wimbledon 2016, în sferturi, unde Kerber s-a impus în două seturi 7-5, 7-6(2).

Halep - Kerber, confruntări directe

• 2009, Saint Raphael: Halep - Kerber 5-7, 6-2, 7-5
  • 2014, Doha: Halep - Kerber 6-2, 6-3
  • 2015, Toronto: Halep - Kerber 6-3, 5-7, 6-4
  • 2016, Fed Cup: Halep - Kerber 2-6, 2-6
  • 2016, Wimbledon: Halep - Kerber 5-7, 6-7(2)
  • 2016, Montreal: Halep - Kerber 6-0, 3-6, 6-2
  • 2016, Cincinnati: Halep - Kerber 3-6, 4-6
  • 2016, Turneul Campioanelor Singapore: Halep - Kerber 4-6, 2-6

Semifinale Australian Open: Kerber, gata de un "maraton" în meciul cu Halep

Kerber se aşteaptă la o partidă dificilă în faţa Simonei Halep şi anunţă că bătălia pentru un loc în finala de Australian Open va fi una extrem de lungă.

"Cu Simona Halep va fi un meci lung, cu schimburi lungi. Am jucat de multe ori contra ei. Fiecare meci a fost greu şi rezultatul a fost strâns. La final, nu contează cu cine voi juca. Vreau să îmi fac jocul în continuare.

Eu mă concentrez doar asupra mea. Ştiu că sunt bună în defensivă şi asta mă face puternică. Şi pot să alerg mult, să returnez multe mingi. Ştiu că pot fi agresivă, fac asta la antrenament şi vreau să fac şi în meciuri.  Vreau să îmi îmbunătăţesc jocul.

Mă mişc bine, returnez multe mingi, dar vreau să iau game-ul în mâinile mele şi când sunt la primire, să lovesc puternic de la retur. Vreau să fiu agresivă", a declarat Angelique Kerber.

Afla mai multe despre: simona halepangelique kerber