VIDEO | O nouă finală pierdută de Halep, a treia! Wozniacki a jucat fenomenal şi ia primul Grand Slam din carieră! Next time, Simo!galerie foto

Simona Halep

Simona Halep a pierdut finala Australian Open, după ce a fost învinsă în trei seturi de Caroline Wozniacki, scor 6-7,6-3, 4-6. Daneza a jucat excelent, rezolvând orice minge dificilă trimisă de sportiva noastră.

După această înfrângere, Simona Halep pică pe locul secund al clasamentului WTA, primul loc urmând să fie acontat pentru Wozniacki, care câştigă primul turneu de Grand Slam din carieră la 27 de ani. Simona Halep a pierdut a treia finală de Mare Şlem din carieră, după cele de la Roland Garros.

Sportiva noastră a dat semne chiar şi în decisiv că poate câştiga meciul, însă loviturile n-au mai intrat la fel de bine, iar multe mingi au ajuns în fileu. Daneza s-a apărat excelent şi a scos chiar şi mingile imposibile.

13:24 Final! Încă o finală pierdută de Simona Halep! 6-7,6-3, 4-6

13:18 Wozniacki face 5-4 şi are ocazia să închidă meciul pe serviciul Simonei.

13:14. REBREAK Wozniacki. Daneza scoate toate mingiile trimise de Halep...

Este momentul ca Wozniacki să ceară intervenţia medicului.

13:04. BREAK Simona! Sportiva noastră conduce în decisiv cu 4-3!

12:58 Simona îşi face pentru prima oară serviciul în setul decisiv! 3-3

12:53 BREAK Simona! 3-2 pentru daneză în decisiv!

12:50 BREAK Wozniacki, la 0! Simonei nu i-a mers deloc primul serviciu. 1-3

12:46. După un game de 12 minute, Simona face BREAK şi rămâne în meci! 1-2

12:34. BREAK pentru sportiva din Danemarca. 0-2!

12:27. Simona Halep pierde primul game, după ce a avut 30-0 pe serviciul adversarei!

12:22. Începe setul decisiv!

Oficialii turneului Australian Open au decis o pauză de zece minute, înaintea decisivului finalei dintre Simona Halep şi Caroline Wozniacki, la scorul de 6-7 (2), 6-3.

Românca a fost foarte afectată de căldura şi umiditatea ridicate de la Melborune, cerând time out medical la scorul de 3-2, în setul secund. Ulterior, ea acuat şi dureri la piciorul stâng.

12:13. Setul doi îi revine Simonei: 6-3!

12:05. BREAK pentru Simona! Va servi pentru câştigarea setului secund! 5-3

12:01. Halep îşi face serviciul cu mare noroc la ultima minge! 4-3

11:59. Cele două sportive merg cap la cap. 3-3 în setul secund. Wozniacki îşi face servicul.

11:52. Simona Halep cere intervenţia medicului la scorul de 3-2 în setul secund.

11:49. Wozniacki eglează  în setul secunddupă ce Simona Halep părea că îşi revine! 2-2

11:44. După un game de aproximativ 10 minute, Simona Halep preia din nou conducerea în setul secund: 2-1

11:32. Wozniacki răspunde cu un game alb şi egalează situaţia în setul al doilea. 1-1

11:29. Simona îşi face serviciul în primul game din setul secund. 1-0

Cifrele primului set:

11:25. Wozniacki câştigă primul setul după ce s-a impus cu 7-2 în tiebreak.

11:17. Meciul ajunge în tiebreak după ce Simona şi-a făcut serviciul! 6-6

11:13. Wozniacki răspunde cu un game la zero! 5-6

11:10. Revenire de senzaţie pentru Simona. Sportiva noastră egalează, după ce a reuşit doi aşi în game-ul zece! 5-5

11:07. Simona reuşeşte primul BREAK al său în acestă finală! 4-5

11:03. Simona reuşeşte să rămână în primul set. 3-5

10:58. Sportiva din Danemarca are o evoluţie excelentă când se află la serviciu. 2-5

10:55. GAME la zero realizat de Simona. I-au intrat toate loviturile!

10:51. Wozniacki are 4-1 în primul set. Simona face greşeli neforţate.

10:48. GAME alb pentru Simona. Sportiva noastră reintră în meci!

10:44 Daneza are un început solid de meci şi face 3-0. Simona joacă mereu în defensivă!

10:40 Început modest pentru Simona. BREAK Wozniacki! 0-2

10:36 Wozniacki reuşeşte primul game al meciului! 0-1

10:34 A început meciul!

10:30 Cele două sportive au primit flori la intrarea pe teren.

10:27 Darren Cahlill îi oferă Simonei discursul de încurajare.

10:25 Sunt mai mulţi fani danezi decât români în tribunele arenei din Melbourne.

09:50 Ultimul antrenament înainte de marea finală! Simona Halep şi Darren Cahill au pus totul la punct.

09:45 Nadia Comăneci va urmări cu sufletul la gură meciul Simonei Halep.

"Fiecare meci al Simonei la acest Grand Slam a fost memorabil. Mă aştept la un meci greu, dar totodată frumos. Sunt sigură că Simona va da tot ce are mai bun în această finală. Mă voi trezi la ora 2 dimineaţa ca să urmaresc finala de la Australian Open. Simona trebuie să ştie faptul că este încurajată şi iubită de noi toţi şi oricare ar fi rezultatul, Simona va rămâne SIMONA!", a scris Nadia Comăneci.

08:30 Au mai rămas două ore până la marea finală Australian Open, iar toate gândurile noastre se îndreaptă spre Simona Halep, aflată în faţa primului titlu de Mare Şlem din carieră.

UPDATE 26.01 ORA 17:45. Caroline Wozniacki a vorbit despre meciul cu Simona Halep

UPDATE 26.01 ORA 16:20 Filip şi Tănase o susţin pe Simona Halep.Ce mesaje i-au transmis cei doi sportivei noastre!

UPDATE 26.01 ORA 15:18 Cahill, cuvinte superbe despre Simona Halep: ”E pentru prima dată când am văzut-o aşa!”

Va fi pentru a şaptea oară când Simona Halep o va înfrunta pe Caroline Wozniacki. Din păcate, daneza are un palmares pozitiv, câştigând patru meciuri. Wozniacki s-a impus în ambele dispute directe din sezonul precedent, la Eastbourne şi la Turneul Campioanelor.

De ce finala are o miză uriaşă pentru ambele jucătoare

Simona Halep şi Caroline Wozniacki au trasee asemănătoare în carieră. Ambele evoluează cu presiunea de a fi ajuns numărul 1 mondial fără un turneu de Mare Şlem în palmares. Danezei i s-a întâmplat în 2010, în vreme ce Simonei i se întâmplă în prezent.

Totuşi, cine va câştiga acest turneu va rezolva problema: dacă învinge, Halep cucereşte primul său Grand Slam şi rămâne numărul 1 în lume; dacă învinge, Wozniacki ia primul său turneu major din carieră şi urcă în acelaşi timp pe primul loc în clasamentul WTA.

O altă miză uriaşă este şi la nivel financiar. Cine triumfă, pleacă acasă cu 3,1 milioane de dolari!

Simona a pierdut de două ori finala de la Roland Garros, în 2014 cu Maria Şarapova şi anul trecut cu Jelena Ostapenko. De cealaltă parte, Wozniacki are două finale pierdut la US Open. În 2009 era învinsă de Kim Clijsters, în timp ce în 2014 ceda în faţa Serenei Williams.

Simona Halep - parcurs la Australian Open

Debutul Simonei la această ediţie a fost unul extrem de complicat. Puştoaica Destanee Aiava i-a pus mari probleme în primul set, iar în actul secund sportiva noastră s-a accidentat la gleznă. A trecut în cele din urmă în turul II, acolo unde n-a avut nicio emoţie cu Eugenie Bouchard. Cel mai intens duel l-a avut în faza sferturilor de finală. A făcut cu Lauren Davis al 4-lea cel mai lung meci la feminin din istoria Australian Open, victoria venind în decisiv, cu 15-13!.

Caroline Wozniacki - parcurs la Australian Open

Drumul danezei către prima ei finală de la Melbourne a început împotriva unei românce. Wozniacki a eliminat-o uşor în două seturi pe Mihaela Buzărnescu, scor 6-2, 6-3. A urmat un duel mult mai dificil împotriva croatei Jana Fett, decis în trei seturi. Apoi, Caro a mai dat de greu doar în faza sferturilor de finală, când a avut nevoie din nou de trei seturi împotriva ibericei Carla Suarez Navarro.

LIVE Simona Halep - Caroline Wozniacki, finala de la Australian Open

Carolina, cu un an mai în vârstă decât Halep, are mai multe trofee în palmares. Daneza a cucerit 27 de trofee de-a lungul carierei. În schimb, Simona are 16. Wozniacki stă mai bine şi în privinţa banilor câştigaţi în circuit. A încasat 27 de milioane de dolari, cu şase mai mult decât Halep.

Premieră după 38 de ani

Meciul dintre cele două reprezintă o bornă istorică pentru Australian Open, în condiţiile în care în ultimii 38 de ani măcar una dintre finaliste avea în palmares măcar un trofeu de Grand Slam.

În 1980 s-a disputat ultima finală la Australian Open în care niciuna dintre adversare nu mai câştigase vreun titlu de Mare Şlem în carieră. Atunci, Hana Mandlíková (Cehoslovacia) şi Wendy Turnbull (Australia) s-au aflat faţă în faţă, iar câştig de cauză a avut prima, scor 6-0, 7-5. După victoria de la Australian Open, Hana Mandlíková a mai cucerit alte trei titluri de Mare Şlem.

Afla mai multe despre: simona halepcaroline wozniackitenisaustralian openmelbourne