Luka Doncic, 73 de puncte pentru Dallas Mavericks în duelul cu Atlanta Hawks. Performanţă remarcabilă pentru starul sloven din NBA

NBA

Luka Doncic (24 de ani) a marcat 73 de puncte pentru Dallas Mavericks şi a egalat a patra cea mai bună performanţă din istoria NBA.

Luka Doncic a intrat direct în istoria NBA şi a francizei din Dallas

Conducătorul de joc sloven al echipei Dallas Mavericks, Luka Doncic, a marcat 73 de puncte în victoria, scor 148-143, în faţa formaţiei Atlanta Hawks, egalând a patra cea mai bună performanţă din istoria NBA.

Doar Wilt Chamberlain (100 de puncte în 1962 şi 78 în 1961) şi Kobe Bryant (81 de puncte în 2006) au reuşit să puncteze de mai multe ori într-un singur meci.

Doncic a egalat astfel a patra cea mai bună performanţă din toate timpurile în NBA şi este la egalitate cu Chamberlain, care a marcat 73 de puncte în 1962, şi David Thompson, care a atins şi el această performanţă în 1978.

În vârstă de 24 de ani, Luka Doncic a marcat 41 de puncte până la pauză, dintre care 23 în al doilea sfert.

Programul transmisiunilor din NBA pe Orange Sport pentru luna ianuarie:

• 28.01, 0:30, (noaptea de sâmbătă spre duminică), Denver Nuggets - Philadelphia 76ers, Orange Sport 1
  • 28.01, 22:30, Indiana Pacers - Memphis Grizzlies, Orange Sport 3