Meci de gală pentru semifinala Cupei Mondiale de rugby! Noua Zeelandă a învins liderul mondial, Irlanda, şi s-a calificat cu 28-24 | VIDEO

Rugby

Reprezentativa Noii Zeelande s-a calificat în semifinale la Cupa Mondială de rugby, după victoria cu Irlanda, scor 28-24. În semifinale, All Blacks vor juca împotriva Argentinei.

Noua Zeelandă, în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, după victoria cu Irlanda, scor 28-24

Noua Zeelandă a început excelent meciul şi a condus cu 13-0, apoi Irlanda a reuşit 10 puncte consecutive. Suspansul a fost păstrat până la final, când Irlanda a forţat calificarea, dar Noua Zeelandă a rezistat pentru 28-24.

A fost o reeditare a sfertului de la precedentul mondial, când „All Blacks” au învins la 32 de puncte

De atunci, europenii au avut victorii în ultimele patru dispute directe. Pentru irlandezi, aflaţi pe locul întâi în clasamentul mondial, ar fi fost prima calificare din istorie în semifinale.

Argentina a ajuns în semifinale după ce a trecut de Ţara Galilor, scor 29-17.

Duminică au loc celelalte două partide din sferturi: Anglia - Fiji şi Franţa - Africa de Sud, în direct pe Orange Sport.

Afla mai multe despre: noua zeelanda irlandarezultate cupa mondiala rugby