Se ştiu semifinalistele Eurobasket2017 | Serbia obţine şi ea calificarea

Baschet

Naţionala de baschet masculin a Serbiei s-a calificat, miercuri, la Istanbul, în semifinalele Eurobasket, în care se va duela, vineri, cu Rusia. Serbia a învins în ultimul sfert de finală al competiţiei reprezentativa Italiei, cu scorul de 83-67 (44-33). În prima semifinală joacă, joi, Spania şi Slovenia.

Principalii marcatori ai meciului au fost Belinelli 16 puncte şi Datome 15, pentru Italia, respectiv Bogdanovici 22 şi Macvan 13 puncte, pentru Serbia.

Tot miercuri s-a jucat al treilea sfert al competiţiei, între Grecia – Rusia, scor 69-74 (37-31). Rusia şi Serbia se vor duela în semifinale, fază în care vor lupta pentru un loc în finala de duminică şi Spania şi Slovenia. În sferturi, Spania a eliminat Germania (84-72), iar Slovenia a trecut de Letonia (103-97).

Naţionala României a încheiat grupa C a Eurobasket de la Cluj-Napoca pe ultimul loc, cu 5 puncte, ratând optimile de finală, cu cinci înfrângeri în faţa Spaniei, Croaţiei, Muntenegrului, Ungariei şi Cehiei.

Echipa naţională a României s-a calificat la acest turneu final tocmai pentru că a fost una din cele patru gazde. Ultima participare a naţionalei la un Campionat European a fost la CE 1987 (Grecia), când a ocupat locul 12 (ultimul), iar acum a organizat o grupă pentru prima dată la masculin. La feminin, în 2015 au avut loc meciuri din două grupe în România.

Campioana europeană en-titre este Spania, care are 12 medalii continentale, din care trei de aur (2009, 2011, 2015), titlul mondial în 2006, precum şi patru olimpice (trei de argint – 1984, 2008, 2012 şi una de bronz – Rio 2016).

Potrivit noului calendar FIBA, următoarea ediţie a Campionatului European va avea loc abia în 2021, peste doi ani fiind programat Campionatul Mondial, în preliminariile căruia va evolua şi România, în premieră.

Afla mai multe despre: eurobasket2017semifinale eurobasket2017spania - sloveniarusia - serbia,