Simona Halep – Jelena Ostapenko, 6-2, 6-7, 0-6. Românca, eliminată în semifinale la Dubai. Simo, "0" în setul decisiv

Simona Halep

Simona Halep a fost eliminată de Jelena Ostapenko, scor 6-2, 6-7, 0-6, în semifinalele turneului de la Dubai. Românca şi-a adjudecat fără probleme primul set, actul secund a fost unul al micilor detalii. Deşi a salvat două mingi de set, constănţeanca a pierdut la 0 în tiebreak. Şi în ”decisiv”, Halep a cedat la 0. Nu şi-a mai regăsit liniştea din joc şi a comis multe erori neforţate.

Simona Halep – Jelena Ostapenko 6-2, 6-7 (0), 0-6, în semifinale la Dubai

Update 6-2, 6-7, 0-6. Simona Halep pierde setul decisiv la 0. Deşi a salvat două mingi de meci, românca doar amânat inevitabilul. A comis o sumedenie de eroni neforţate şi şi-a pierdut calmul din primul set.

Update 6-2. 6-7, 5-0. Letona se îndreaptă cu paşi repezi spre finala de la Dubai.

Update 6-2, 6-7, 4-0. Încă un game pentru Ostapenko. Letona se impune la 15.

Update 6-2, 6-7, 0-3. Ostapenko îşi continuă seria incredibilă. Face încă un break şi se distanţează la trei game-uri de româncă.

Update 6-2, 6-7, 0-2. Halep nu se regăseşte. Letona mai face un game

Update 6-2, 6-7, 0-1. Ostapenko a făcut break-ul. Halep a servit slab.

Update 6-2, 6-7. Ostapenko reuşeşte un tiebreak ideal, acolo unde a surcalast-o pe Halep cu 7-0. Românca a comis mai multe erori neforţate. Letona egalează la seturi, 1-1.

Update 6-2, 6-6. Halep a reuşit să rămână în meci, după ce a salvat două mingi de set. Meciul a intrat în tie break, acolo unde românca îşi poate asigura victoria.

Update 6-2, 5-6. Ostapenko  nu cedează. Letona mai face un game.

Update 6-2, 5-5. Continuă să se ducă o luptă strânsă în setul doi. Halep face game-ul, într-un moment critic.

Update 6-2, 4-5. Ostapenko îşi adjudecă încă un game, dar acuză probleme medicale la picior şi cere îngrijiri.

Update 6-2, 4-4. Halep nu cedează şi restabileşte din nou egalitatea, cu un as.

Update 6-2, 3-4. Ostapenko preia din nou conducerea.

Update 6-2, 3-3. Continuă revenirea de senzaţie a Simonei Halep. Românca reuşeşte încă un break, la 15, şi egalează la 3.

Update 6-2, 2-3. Halep îşi consolidează cu un break game-ul câştigat anterior.

Update 6-2, 1-3. Halep revine în joc. Reuşeşte primul game al setului.

Update 6-2, 0-3. Ostapenko continuă să aibă o prestaţie solidă în setul al doilea şi face încă un break, încheiat cu stil, cu un forehand minunat.

Update 6-2, 0-2. Letona face break-ul, primul al ei în acest meci. Halep a comis şi ea două duble greşeli.

Update 6-2, 0-1. Ostapenko începe foarte bine şi setul al doilea. Întrerupe seria de cinci game-uri consecutive adjudecate de Halep.

Update 6-2. Halep câştigă primul set, după ce a cedat un singur punct în ultimul game. Durata primul act: 27 de minute.

Update 5-2. Încă un break pentru Simona Halep. Ostapenko a comis două duble greşeli.

Update 4-2. Halep îşi face fără greşeală serviciul şi se distanţează la două game-uri. Primul as reuşit de româncă.

Update 3-2. Halep preia conducerea. Reuşeşte să facă primul break al meciului, după ce letona a avut o minge de game.

Update 2-2. Halep îşi face din nou serviciul bine şi restabileşte egalitatea.

Update 1-2. Ostapenko preia din nou conducerea, după un game decis la avantaj.

Update 1-1. Halep îşi câştigă şi ea serviciul şi revine în joc.

Update 0-1. Ostapenko câştigă game-ul inaugural la 15.

Update. Cele două jucătoare au ieşit pe teren şi fac încălzirea

WTA a anunţat programul zilei de vineri la turneul de la Dubai, în care figurează şj semifinala Simona Halep – Jelena Ostapenko. Meciul e vineri, de la 15:00, live text pe Telekomsport.ro.

Meciul dintre româncă, locul 23 WTA, şi letona de pe locul 21 mondial se va disputa de la ora 15.00.

Confruntarea va fi urmată de a doua semifinală, dintre jucătoarea din Rusia Veronika Kudermetova, locul 31 WTA, şi sportiva cehă Marketa Vondrousova, locul 38 WTA.

Halep şi Ostapenko s-au întâlnit de două ori până acum şi şi-au împărţit victoriile. Letona a câştigat French Open în 2017, după ce a trecut în finală, cu 4-6, 6-4, 6-3 de Halep, iar românca a învins-o pe Ostapenko câteva luni mai târziu, cu scorul de 6-2, 6-4, în semifinalele China Open.

Simona Halep, locul 23 WTA, s-a califcat a treia oară în semifinalele turneului de la Dubai, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe Ons Jabeur (Tunisia), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8. Anterior, de fiecare dată când a ajuns în penultimul act, Halep a câştigat trofeul.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 37.500 de dolari şi cu 185 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: halep şi ostapenko