VIDEO | CM Handbal: România a rezistat doar 40 de minute împotriva Rusiei. Obiectivul rămâne "locurile 5-8"

Handbal

România a fost învinsă de Rusia, scor 18-27 (10-10), în primul duel din Grupa Principală ll, de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Diferenţa de scor nu reflectă realitatea din teren. În minutul 40 (13-12), România conducea la un gol şi avea atacul. Apoi, româncele au cedat fizic şi mental, într-o perioadă în care rusoaicele au punctat de opt ori conscutiv, de la 16-17, la 16-25.

VIDEO | România - Rusia 18-27 (10-10)

România a ţinut ritmul timp de 41 de minute (15-15), cu o apărare puternică şi faze cursive în atac, însă apoi a venit căderea. Tricolorele au marcat un singur gol până în minutul 54 (scor 16-25), iar tactica folosită cu şapte jucătoare în atac şi poarta goală a fost falimentară în disputa cu campioana olimpică en-titre, Rusia (portarul Sedoikina a înscris de trei ori).

În urma rezultatului, România rămâne cu 0 puncte în grupa II şi ratează orice şansă de a mai lupta pentru semifinale şi, implicit, medalii.

Pentru România au înscris Neagu 5 goluri, Perianu 2, Ostase 2, Pristăviţa 2, Seraficeanu 2, Vizitiu 1, Pintea 1, Polocoşer 1, Florică 1, Dedu 1, iar de la Rusia s-au remarcat Viahireva şi Bobrovnikova, câte 5 reuşite.

Tricolorele vor juca apoi cu Suedia, marţi (ora 13.30), şi cu Japonia, miercuri (ora 11.00).

FINAL DE MECI!

18-27: Gol Rusia!

18-26: GOL ROMÂNIA!

Eliminare 2 minute pentru România, Polocoşer. A treia eliminare şi cartonaş roşu. Minutul 58.

17-26: Gol Rusia!

17-25: GOL ROMÂNIA! Ostase.

16-25: Gol Rusia! Kuznetsova

Minutul 53, Time Out pentru Rusia.

16-24: Gol Rusia! Brobovnikova.

16-23: Gol Rusia!

16-22: Gol Rusia! Brobovnikova. Minutul 49.

16-21: Gol Rusia! Sedoykina, din poartă-n poartă.

15-16: Gol Rusia!

15-15: GOL ROMÂNIA! Dedu marchează din poartă-n poartă!!!!

14-15: GOL ROMÂNIA! Neagu.

Eliminare 2 minute pentru Rusia!

13-15: Gol Rusia! Frolova.

13-14: Gol Rusia! Kozhokar. Minutul 40.

13-13: Gol Rusia! Kozhokar.

13-12: Gol ROMÂNIA! Floricaaa, cu şansă.

12-12: GOL ROMÂNIA! Polocoşer.

11-12: Gol Rusia!

11-11: Gol Rusia! Kozhokar.

11-10: GOL ROMÂNIA! NEAGUUUU.

PAUZĂ! Scorul este egal, 10-10. România a revenit de -5 pe tabelă.

10-10: GOOOLLL ROMÂNIA! Pristăviţa egalează la ultima fază.

Minutul 28, Time Out cerut de Rusia.

Eliminare 2 minute pentru Polocoşer, a doua în acest meci. Minutul 25.

9-10: GOL ROMÂNIA! Ostase.

8-10: GOL ROMÂNIA! Pristăviţa marchează din poartă-n poartă, după ce mingea loveşte de două ori bara. Minutul 24.

7-10: GOL ROMÂNIA! Neagu.

O nouă eliminare de 2 minute pentru Rusia.

4-7: GOL ROMÂNIA! A marcat Vizitiu.

3-7: Gol Rusia! Din nou, Sedoykina, din poartă-n poartă.

3-6: Gol Rusia! A marcat, din poartă-n poartă, Sedoykina.

3-5: Gol Rusia! A marcat Frolova, de la 7 metri. Minutul 14.

Min. 1: A început meciul.

Meciul de debut al tricolorelor în grupele principale de la Campionatul Mondial se vede live pe www.telekomsport.ro şi în direct la Telekom Sport.

Victoria senzaţională în faţa Ungariei a dus România Cristinei Neagu şi a lui Tomas Ryde în grupele principale de la turneul final din Japonia. Din păcate, fetele noastre au o misiune infernală, mai ales că vor pleca, din păcate, cu 0 puncte în această grupă, din cauza eşecurilor cu Spania şi Muntenegru. Primul adversar din infernului grupelor principale este Rusia, una dintre favoritele competiţiei,

Partida are loc duminică  de la ora 8:00 şi va fi transmisă în direct de postul nostru de televiziune. În Main Round, România are ca adversară la debut formaţia care a câştigat grupa D. Va urma partida cu Suedia, a doua clasată din grupa D, marţi, 10 decembrie, de la ora 13:30, şi duelul cu Japonia, programat miercuri, 11 decembrie, tot de la ora 11:00.

LIVE VIDEO ONLINE România - Rusia: Cine este adversarul fetelor noastre

Naţionala Rusiei este antrenată în prezent de o mai veche cunoştinţă a noastră, spaniolul Ambros Martin. Fost selecţioner al României, Martin (51 de ani) este unul dintre cei mai titraţi tehnicieni ai momentului şi a preluat naţionala Rusiei în acest an.

El a convocat pentru turneul final cam tot ce a avut mai bun la dispoziţie. Nu lipsesc vedetele Polina Kuzneţova, Ana Vyakhireva sau căpitanul Anna Sen. Toate aceste jucătoare evoluează la Rostov, adversara CSM-ului din grupa preliminară din Liga Campionilor şi elevele lui Ambros Martin inclusiv la echipa de club.

Tot de la Rostov vin portarul Kensyia Makeyeva şi jucătoarele  Bobrovnikova, Managarova şi Sedoykina. Aripa dreaptă d ela Lada Togliatti, Olga Fomina este şi ea prezentă în lotul pentru turneul final. În vârstă de 30 de ani, Fomina are 234 de goluri la naţională în 115 apariţiio. Polina Kuzneţova este cea mai bună marcatoare în activitate, având 397 de goluri în 147 de prezenţe pentru Rusia. Tânăra Elena Mikhaylichenko este mezina lotului. Are doar 18 ani şi joacă la Lada Togliatti.

România va juca încă trei meciuri la Mondialul din Japonia, după victoria dramatică împotriva Ungariei: cu Suedia, cu Rusia şi cu Japonia, din grupa D. Prima adversară va fi Rusia, care s-a stabilit în urma meciului cu Suedia. Rusoaicele s-au impus cu 30-22 şi vor întâlni România, duminică, de la ora 08:00.

Programul complet al României în grupa principală. Când joacă România la Campionatul Mondial de handbal

LIVE VIDEO ONLINE România - Rusia: Cristina Neagu, marea speranţă a României

Căpitanul naţionalei de handbal feminin a României, Cristina Neagu, ocupă locul 3 în clasamentul golgerilor Campionatului Mondial, la încheierea primelor cinci meciuri, cu 40 de goluri. Neagu are procentaj de 100% la aruncările de la 7 metri, cu 19 goluri din 19 încercări.

Prima poziţie în ierarhia golgeterilor este ocupat de slovena Tjasa Stanko (45 goluri), urmată de handbalista coreeană Eun Hee Ryu (43) şi de Cristina Neagu (40).

Neagu are un procentaj de reuşită de 63%, dar se remarcă la precizia de la 7 metri: 19 goluri din 19 aruncări, după cinci meciuri jucate în grupa C.

Afla mai multe despre: româniarusia