VIDEO | Diego Simeone, reacţie virală după ce jucătorul său a irosit ocazia care îi putea aduce calificarea, în minutul 90+3

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală din UEFA Champions League, după o victorie la loviturile de departajare împotriva unei finaliste de anul trecut, Inter Milano.

Madrilenii au începutul returul de pe Wanda Metropolitano cu un dezavantaj de un gol, după reuşita lui Arnautovic din turul de pe San Siro.

Jucătorii lui Simeone şi-au văzut speranţele calificării în sferturi micşorate considerabil, în minutul 33. Dimarco a marcat pentru Inter iar scorul la general a devenit 2-0, în favoarea italienilor. La doar două minute după deschiderea scorului, Griezmann a readus speranţele echipei sale, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 1-1.

Atletico a reuşit să egaleze situaţia la general în minutul 87, prin Memphis Depay. Gazdele au şansa calificării în timpul regulamentar. Rodrigo Riquelme a irosit o ocazie uriaşă în minutul 90+3. Ratarea tânărului fotbalist spaniol nu a fost, însă, momentul care a atras toată atenţia pe Wanda Metropolitano.

Diego Simeone a avut o reacţie neîntâlnită la ratarea jucătorului său. Tehnicianul argentinian s-a trântit pe jos, în urma ratării care putea decide soarta partidei, cu aproximativ 40 de minute înainte de finalul loviturilor de departajare, împreună cu cele două reprize de prelungiri, a câte 15 minute.

VIDEO | Reacţia lui Diego Simeone la ratarea lui Rodrigo Riquelme

Atletico Madrid îşi va afla adversara din faza sferturilor de finală vineri, 15 martie. Alături de formaţia din capitala Spaniei s-au calificat alte şapte echipe.