VIDEO | Ianis Hagi a ratat un penalty pentru Alaves. Românul a trimis lamentabil, peste poartă

Internaţionalul român Ianis Hagi (25 de ani) a fost din nou titular la Deportivo Alaves în campionatul Spaniei, dar a ratat un penalty.

VIDEO | Ianis Hagi a ratat un penalty în La Liga

Deportivo Alaves a întâlnit-o pe Almeria, ultima clasată din Spania, în etapa a 12-a din La Liga.

La gazde, Ianis Hagi a început meciul ca titular, dar a fost eroul negativ al primei reprize.

Internaţionalul român a ratat un penalty în minutul 45+1. Acesta a avut o execuţie lamentabilă, trimiţând peste poartă.

Astfel, Alaves a ratat şansa de a intra la cabine cu avantaj pe tabelă.

VIDEO cu faza penalty-ului obţinut de Alaves, dar ratat de Ianis Hagi

Ulterior, fotbalistul român a fost scos din teren în minutul 68. Deportivo Alaves a reuşit, până la urmă, să câştige meciul, scor 1-0, graţie golului marcat de Sedlar, în minutul 79. În urma acestui succes, echipa lui Ianis Hagi a acumulat 12 puncte în cele 12 etape disputate şi s-a distanţat la cinci lungimi de ocupanta primului loc retrogradabil, Celta Vigo.

Ianis Hagi, început dificil în Spania

Împrumutat de Rangers la Deportivo Alaves pentru sezonul în curs, Ianis Hagi a avut un început greu la formaţia bască.

Dar treptat a prins din ce în ce mai multe minute, a bifat meciuri ca titular şi au venit şi primele sale contribuţii ofensive pentru Alaves.

Dar este posibil ca acest penalty ratat să cântărească enorm în prestaţiile sale ulterioare în tricoul bascilor.

În total, Ianis are nouă meciuri jucate, în care a marcat două goluri (în Copa del Rey) şi o pasă decisivă.

Afla mai multe despre: ianis hagialavesla liga