VIDEO | Real Madrid - RB Leipzig 1-1 (2-1 la general). ”Galacticii”, în sferturi. Nemţii, bară transversală în minutul 90+2

Real Madrid a încheiat la egalitate cu RB Leipzig, scor 1-1, în manşa a doua a optimilor de finală şi merge mai departe în Liga Campionilor, după victoria cu 1-0 din tur.

VIDEO | Real Madrid - RB Leipzig 1-1 (Vinicius 65 / Orban 68), 1-0 în tur

• Real Madrid: Lunin - Mendy, Fernandez, Rudiger, Carvajal- Camavinga, Kroos, Tchouameni, Valverde- Bellingham, Vinicius Junior
  • Rezerve: Kepa, Ceballos, Diaz, Fran, Garcia, Guler, Joselu, Lucas, Modric, Rodrygo
  • RB Leipzig: Gulacsi- Raum, Orban, Lukeba, Henrichs- Simons, Schlager, Haidara, Olmo- Sesko, Openda
  • Rezerve: Blaswich, Baumgartner, Bitshiabu, Elmas, Jatta, Kampl, Lenz, Poulsen, Seiwald, Zingerle

Min 90+4. Final de meci.

Min 90+2. Ocazie Leipzig. Dani Olmo loveşte bara tranversală, după ce încearcă o boltă.

Min 82. Ocazie Leipzig. Orban trece foarte aproape de gol, dar lovitura sa de cap trece foarte puţin lângă poarta adversă.

Min 68. GOOOL Leipzig. Orban restabileşte imediat egalitatea, după ce trimite cu capul în poartă.

Min 65. GOOOL Madrid. Gazdele pleacă pe contraatac, Bellingham îl găseşte bine pe Vinicius, iar brazilianul marchează.

Min 63. Ocazie Madrid. Rodrygo şutează din unghi, dar Gulacsi respinge în corner.

Min 54. Galben Madrid. Vinicius vede cartonaşul galben, posibil roşu.

Min 47. Ocazie Leipzig. Openda este din nou periculos, dar fără succes.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min. 45+2 Pauză!

Min. 42 Openda trage puţin pe lângă poartă din careul advers, în urma unui corner respins de Real Madrid.

Min. 27 Vinicius încântă stadionul cu driblingul său, însă faza rămâne nefinalizată.

Min. 19 Schlager primeşte cartonaşul galben.

Min. 16 Openda pătrunde până în careul lui Lunin şi trage cu stângul puţin pe lângă poartă.

Min. 12 Leipzig este periculoasă pentru prima dată. Openda a fost aproape de marca.

Min. 11 Vinicius are prima ocazie pentru Real Madrid.

Min. 1 A început meciul din Spania cu o coregrafie superbă a ibericilor.

Seara de miercuri va stabili alte două echipe calificate în sferturile UEFA Champions League. Real Madrid va primi vizita celor de la Leipzig, având avantaj minim, după turul din Germania. Manchester City o înfruntă pe FC Copenhaga, pe teren propriu, într-un meci în care danezii nu au nimic de pierdut.

Real Madrid s-a impus la limită în partida tur din Germania, scor 1-0, prin reuşita lui Brahim Diaz, din minutul 48. În LaLiga, madrilenii sunt lideri şi au remizat în ultima etapă pe terenul Valeniciei, scor 2-2.

RB Leipzig vine cu moral bun dupa victoria, 4-1, de la Bochim.

Ce a declarat Carlo Ancelotti înainte de meci:

”Este o ocazie importantă să mergem mai departe într-o competiţie foarte specială pentru noi, trebuie să dăm totul fiindcă partida nu s-a terminat”, a declarat într-o conferinţă de presă antrenorul liderului din La Liga.

Paris Saint-Germain şi Bayern Munchen sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală din UEFA Champions League.

Afla mai multe despre: real madridrb leipzigchampions league