VIDEO | Real Sociedad - PSG 1-2! Kylian Mbappe a fost de neoprit! Parizienii s-au calificat în sferturile de finală

Real Sociedad a primit vizita celor de la PSG în returul partidei din cadrul optimilor de finală din UEFA Champions League.

VIDEO | Real Sociedad - Paris Saint-Germain 1-2 (Mbappe 15, 56 / Merino 89)

• Real Sociedad: Remiro- Galan, Le Normand, Zubeldia, Traore- Merino, Zubimendi, Mendez- Becker, Oyarzabal, Kubo
  • PSG: Donnarumma- Mendes, Hernandez, Beraldo, Hakimi- Zaire-Emery, Vitinha, Ruiz, Dembele, Mbappe, Barcola

Final: Real Sociedad - PSG 1-2!

Min 89: GOOOOOOL Real Sociedad! Merino reduce din diferenţă pentru gazde cu un şut din interiorul careului.

Min 79: Ocaziue uriaşă Sociedad! Donnarumma o salvează pe PSG cu o intervenţie senzaţională.

Min 56: GOOOOOOOL PSG! Mbappe scapă singur cu portarul advers şi înscrie fără probleme!

Pauză: Real Sociedad - PSG 0-1!

Min 15. GOOOOOOOOL PSG! Mbappe îl lasă fără replică pe Alex Remiro cu un şut plasat.

Min 9. Ocazie pentu PSG! Alex Remiro are un reflex fabulos la reluarea lui Barcola.

Min 7. Ocazie pentru Real Sociedad! Nuno Mendes este la un pas să îşi trimită mingea în propria poartă. Va fi corner pentru basci.

Min 5. Ocazie pentru PSG! Mbappe reia peste poartă din marginea careului.

Min 1. A început meciul!

În tur, PSG s-a impus cu scorul de 2-0 pe Parc de Princes, iar jucătorii lui Luis Enrique vor să obţină calificarea în sferturile competiţiei cu o nouă victorie în cea mai mare competiţie continentală intercluburi.

Campioana Franţei vine după o remiză albă pe terenul rivalilor de la AS Monaco, în campionat. Kylian Mbappe, principalul superstar al celor de la PSG a jucat doar o repriză în partida disputată pe stadionul monegascilor. Acesta a fost înlocuit la pauză şi a urmărit actul secund alături de mama sa, în tribune. Bascii au fost învinşi de Sevilla, pe Ramon Sanchez Pizjuan, cu scorul de 3-2, în ultima etapă din La Liga.

Sociedad este în afara locurilor europene în acest moment. Gruparea din Ţara Bascilor ocupă poziţia a şaptea, cu 40 de puncte. PSG este lider detaşat în Ligue 1, echipa antrenată de Luis Enrique este la nouă puncte distanţă de echipa de pe locul doi, Brest.

În faza grupelor, Real Sociedad a câştigat Grupa D, completată de Inter, Benfica şi Salzburg.

PSG a fost la un pas de dezastru în Grupa F! Cu trei echipe care au încheiat grupa la acelaşi număr de puncte cu locurile trei şi patru, AC Milan şi Newcastle United. Parizienii au reuşit calificarea datorită rezultatului din meciurile directe cu AC Milan şi a golaverajului pozitiv.

Afla mai multe despre: uefa champions leaguepsgreal sociedadparis saint germainkylian mbappe