VIDEO | Spectacol în Serie A! Milan a învins-o pe AS Roma. Victorii pentru Lazio şi Cagliari. Egal cu goluri între Fiorentina şi Udinese

Serie A

Patru dueluri au avut loc duminică, 15 decembrie, în etapa a 20-a din Serie A.

Lazio Roma - Lecce 1-0 (Felipe Anderson 58)

Romanii au avut parte de un meci mai greu decât s-ar fi aşteptat. Multă tensiune. Şi mai multe cartonaşe galbene - 8.

Gazdele au obţinut trei puncte cu greu, e o situează pentru moment pe locul 5, cu 33 de puncte. De partea cealaltă, Lecce rămâne pe locul 13, cu 21 de puncte.

Cagliari - Bologna 2-1 (Petagna 31, Calafiori 69 aut./ Orsolini 24)

Cagliari, cu fostul portar al celor de la CFR Cluj titular, Simone Scuffet, a reuşit să întoarcă soarta partidei cu Bologna, acasă, de la 0-1, şi a obţinut trei puncte mari.

Cu cele trei puncte, Cagliari iese pentru moment din zona ”nisipurilor mişcătoare”, fiind pe locul 17, cu 18 puncte.

De partea cealaltă, Bologna rămâne pe un liniştitor loc 6, cu 32 de puncte.

Fiorentina - Udinese 2-2 (Beltran 55, Nzola 87 pen/ Lovric 10, Thauvin 73)

Un meci foarte spectaculos a avut loc la Firenze. Udinese a condus de două ori pe tabelă, cu 1-0 şi 2-1, însă gazdele au reuşit să revină de fiecare dată.

Golul decisiv a fost marcat de Nzola în minutul 87, din lovitură de la 11 metri.

În urma acestui rezultat, Fiorentina rămâne pe locul 4, cu 34 de puncte, în timp ce Udinese este pe locul 16, cu 18 puncte.

AC Milan - AS Roma 3-1 (Adli 11, Giroud 56, Hernandez 84/ Paredes 69 pen.)

În derby-ul etapei, AC Milan a reuşit o victorie importantă împotriva rivalei AS Roma, într-un duel extrem de spectaculos, cu faze de ambele porţi. Totuşi, AC Milan a demonstrat că este echipa mai experimentată şi mai valoroasă.

”Diavolii” au lovit în debuturile de repriză, iar întreaga ”partitură” a lui Jose Mourinho a fost dată peste cap. De fiecare dată, portughezul a trebuit să regândească strategia, însă nu i-a ieşit deloc cum şi-ar fi dorit.

În urma acestui rezultat, AC Milan rămâne pe locul 3, cu 42 de puncte, în timp ce AS Roma se situează pe locul 9, cu 29 de puncte.

Afla mai multe despre: milanromalaziocagliariudinesefiorentina