”Am avut meciul în mână!” Papură rămâne optimist şi neagă criza: ”După o victorie, lucrurile se vor regla”

Universitatea Craiova a remizat, marţi, în deplasare, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a XIX-a a Ligii I.

Partida s-a disputat în condiţii de ninsoare. Golurile au fost marcate de Angelov ’10 pentru gazde şi Andrei Ivan ’25 pentru oaspeţi.

”Am avut în prima repriză meciul în mână să îl tranşăm şi să închidem meciul. A doua repriză, starea terenului a fost din ce în ce mai grea, iar pentru o echipă care îşi propune să construiască, să aibă posesia, este destul de complicat. Este foarte uşor să te aperi pe un teren greu şi să prinzi echipa adversă pe contraatac. Lucrul ăsta ne-a dezavantajat pe final. Cu toate astea, puteam să înscriem şi să câştigăm acest joc. În momentul în care îţi domini adversarul, chiar în prima repriză am avut 3,4 situaţii bune de a înscrie, şi nu tranşezi  meciul, e frustrant. Ivan sper să nu îşi piardă încrederea niciodată, chiar dacă nu marchează. În momentul în care te tot macini în gol şi nu reuşeşti să câştigi, e frustrant. Dar trebuie să se gândească doar la jocul de fotbal, să îşi creeze situaţii, să recupereze mingea, altfel nu va veni nicio victorie. După o victorie, lucrurile o să se regleze” a explicat Corneliu Papură, tehnicianul Craiovei, la finalul meciului.

Afla mai multe despre: corneliu papură